יהודי-פלסטיני: מצחיק ומכעיס - תכירו את ההמצאה חדשה של BBC
(צילום:Claudio Divizia/shutterstock)

יהודי-פלסטיני: מצחיק ומכעיס - תכירו את ההמצאה חדשה של BBC

מגיש בתוכנית רדיו טען כי אבי הנצרות, ישו, היה "פלשתיני", למרות שהמונח כלל לא היה בשימוש כלל בתקופתו. היסטוריונים מעירים כי לגזירה הזו של הרומאים הייתה השפעה מרחיקת לכת עד ימינו, שכן התנועה הלאומנית הערבית מתבססת על השם "פלשתין", בטענה שערביי ארץ ישראל הם למעשה "פלשתינים" ובעליהם של חבל ארץ זה.

   
יהודי-פלסטיני: מצחיק ומכעיס - תכירו את ההמצאה חדשה של BBC
(צילום:Claudio Divizia/shutterstock)
אא

בתוכנית רדיו של רשת BBC העולמית בשם "הלב והנשמה", תחת הכותרת "ישו השחור", טען המגיש, רוברט בקפורד, שישו שר"י היה "פלשתיני", וזאת למרות שהמונח נכנס לשימוש יותר ממאה שנים לאחר מותו של ישו.

במהלך התוכנית ציין בקפורד שישו שר"י היה "יהודי פלסטיני מהמאה הראשונה", למרות שהמונח "פלשתיני" נכנס לשימוש רק בעקבות מרד בר כוכבא נגד האימפריה הרומית, שהתרחש הרבה שנים אחרי צליבתו של ישו. 

התייחסויות נוספות לישו כ"פלשתיני" היו גם בתוכנית רדיו נוספת של ה-BBC בסקוטלנד, והפעם ללא אזכור מפורש של זהותו היהודית של ישו שר"י.

בדו"ח של ארגון ביקורת התקשורת האמריקאי CAMERA, שיצא מוקדם יותר השנה ומתח ביקורת על הניו יורק טיימס, צוין כי "בתקופת ישו, בית לחם וירושלים היו חלק מהאזור שכונה בדרך כלל 'יהודה', ואילו נצרת נמצאה באזור שכונה בדרך כלל 'הגליל'. הארץ שבה התגורר ישו לא קיבלה את השם 'פלשתין' עד לאמצע המאה השנייה, שנים רבות אחרי מותו. לפיכך, המונח 'פלשתין של המאה הראשונה' היה מונח בדיוני לחלוטין".

את המצאת השם "פלשתיני" ניתן לתארך לשנת 135 לספירה, יותר ממאה שנים לאחר צליבתו של ישו. אז, כעונש על מרד בר כוכבא, שינו הרומאים באופן רשמי את שמה של ארץ יהודה ל"סוריה-פלשתינה", כדי לפגוע בעם היהודי ולנתק את הזיקה שלו לארץ אבותיו, כשהם בוחרים ליהודה שם חלופי שנגזר משמו של העם הפלישתי, שכבר נכחד באותה תקופה, וישב בפלשת שבאזור אשקלון ועזה.

עוד כתבות שיעניינו אותך