הרב אליעזר קפלן: זקני הדור רואים דברים שאין אנו רואים
(צילום: David Cohen 156/shutterstock)

לקראת שבת

זקני הדור רואים דברים שאין אנו רואים

הרב אליעזר קפלן בשאלה מעניינת ומיוחדת מאוד: מדוע עם ישראל היו מתייעצים עם זקני הדור למרות שבית המקדש היה קיים וגם הנבואה? מה שונה עם ישראל מאומות העולם בעניין זה? ומה אנו צריכים ללמוד מכך?

   
הרב אליעזר קפלן: זקני הדור רואים דברים שאין אנו רואים
(צילום: David Cohen 156/shutterstock)
אא

"לעולם זקנים מעמידים את ישראל. אימתי ישראל עומדים כשיש להם זקנים. למה? כשהיה בית המקדש קיים היו שואלים בזקנים שנאמר: שאל אביך ויגדך זקניך ויאמרו לך .(מדרש רבה על פרשת שמות)

פירוש הדברים, אפילו בזמן שבית המקדש היה קיים שהיה נבואה, רוח הקודש ואורים ותומים.בכל אופן היו שואלים את הסנהדרין. מדוע? כי שכל מי שנוטל עצה מן הזקנים אינו נכשל.

התורה בפרשתנו אומרת לנו כמה חשוב לשמוע את דעת הזקנים,את דעת הצדיקים על אף שאנחנו חושבים שאנו יודעים הרבה יותר טוב מהם ומבט ראותם שונה ולא מדויק.

בשביל לחדד את הדברים מדוע יש לנו לפעמים חשיבה שונה מזקני הדור נביא דוגמא קטנה.אדם זקן בדרך כלל לא מסוגל לראות באופן רגיל אלא עליו להשתמש במשקפיים מגדילות ובכך הוא רואה טוב. לעומת זאת אדם צעיר ינסה להיטיב את ראייתו על ידי שהשתמש בזוג משקפיים מגדילות הוא לא יצליח לראות שום דבר. זקני הדור רואים דברים שאין אנו רואים.

הבה נשים לב ליופי והייחודיות שיש רק בעם היהודי.
עם ישראל תמיד מסתכל על העבר מסתכל על ההיסטוריה מסתכל על האנשים היותר מבוגרים הוא לא אומר על עצמו אני יותר חכם. תמיד אנחנו נצטט את דברי האבות והסבים.

באחד המקומות שהתחלתי למסור שיעור שבועי על פרשת שבוע בביתו של מישהו פרטי. הגעתי בפעם הראשונה לשיעור. ושנכנסתי אמר לי בעל הבית: כבוד הרב אתה רואה את התמונה הזאת הגדולה שתלויה כאן בסלון על הקיר זה היה הסבא שלי. אפילו שבקושי אני שומר מסורת ואינני חובש כיפה אבל זה הגאווה שלי זה השורשים שלי לא יוריד את התמונה אף פעם.

דבר זה לא קיים אצל אומות העולם. שם הם אינם מתגאים ומתפארים בעבר,בשורשים. זה לא מעניין אותם כלל ועיקר. הם מרגישים שהם הפיקחים והנבונים יותר מהמבוגרים.

כולנו בוודאי מכירים את הסיפור הידוע על נפוליאון שהלך עם חייליו בלילה והסתובב בעיר. לפתע ראו אור קלוש בוקע מחלון אחד הבתים.נכנס לבפנים וראה אנשים,מבוגרים וילדים יושבים על הרצפה, בידיהם ספרים והם ממררים בבכי מר.

שאל אותם נפוליאון למה אתם בוכים?! ענו לו: "ביתנו נשרף" תמה נפוליאון ושאל כיצד נשרף בית חשוב ולא שמעתי על כך, ענו לו: "הבית נשרף לפני 2000 שנה"...התפעל נפוליאון ואמר: "עם שיודע לזכור את העבר הוא עם שיש לו גם עתיד". גם הגויי הזה ראה את החשיבות של ההסתכלות על העבר.

ביהדות,ההסתכלות על העבר, על צדיקי הדורות היא כ"כ חשובה כי היא מלמדת אותנו כיצד לנהוג ומה לעשות בכל מקרה ומקרה במהלך החיים.
ולכן, אדם השואל ומתייעץ עם זקני הדור הוא האדם החכם והנבון ביותר. אדם המסתכל על שורשי העבר זה האדם שאכן שורשיו נטועים עמוק בעם היהודי.

שבת שלום ומבורך וגמר חתימה טובה לכל בית ישראל

לפני כיפור: על מה אלוקים לא סולח? צפו

(צילום: David Cohen 156/shutterstock)

עוד כתבות שיעניינו אותך