"חודש החיבור": הזמן המיוחד בחודש אייר
חודש אייר (צילום: David Cohen 156/shutterstock)

מזלות וחודשים

"חודש החיבור": הזמן המיוחד בחודש אייר

באספקלריה חסידית - על פי הספרים הקדושים, חודש אייר מתאפיין כחודש של חיבור. איך אפשר להביא את זה לידי ביטוי?

   
"חודש החיבור": הזמן המיוחד בחודש אייר
חודש אייר (צילום: David Cohen 156/shutterstock)
אא

חודש אייר מאופיין על פי הקבלה, כחודש החיבור בין חודש הגאולה של יציאת מצרים לחודש בו קיבלו בני ישראל את התורה, ולכן כתוב בספרי הקבלה שחודש אייר נברא באות וא"ו שהיא אות החיבור.

איך בא החיבור לידי ביטוי במעשינו? החיבור החשוב ביותר שעלינו לעשות בחודש זה, בו סופרים ספירת העומר שמתחילה בחודש ניסן, עוברת בכל חודש אייר ומסתיימת בחודש סיון, הוא על ידי אהבת חברים ושיפור המידות בין אדם לחברו. דווקא בתקופה בה אנו מתאבלים על פטירת תלמידי רבי עקיבא שלא נהגו כבוד זה בזה, מציין חודש זה את יום ל"ג בעומר, שהוא יום הילולת רשב"י אשר אמר שאצלנו הכל תלוי בחביבות, ולכן אין כחודש זה להסרת המחיצות בין אדם לחברו וקירוב הלבבות.

בתקופה שונה כמו זו שנכפתה עלינו בשל הקורונה, כשמגע הפיזי אינו, נשכיל להבין כי מאת ה' נדרשת מאיתנו התובנה שהחיבור בינינו לזולת מוכרח להיות חיבור בלבבות. עכשיו יותר מתמיד.

חיבור בין מידות שונות ובין יהודים שונים, אינו אומר שצריך לטשטש את הגבולות ביניהם ולהפוך את כל הטבעים וההרגלים לטבע אחד, אלא דווקא כמו האות וא"ו שהיא מסמלת בצורתה קו מידה, כעין סרגל מדידה, שבעזרתו תוחם האדם גבולות ומזהה את המעמד שלו, אבל מכבד את הזולת למרות השוני ביניהם.

האות וא"ו מסמלת במשמעותה אפשרות של חיבור וגם אפשרות של בחירה במשמעות כך או כך, וזה מה שמסמל את האחדות ואחוות הרעים, בכיוון של כבוד הזולת וקבלת דעתו יחד עם הענקה ותמיכה בכל אחד.

עוד כתבות שיעניינו אותך