הרצוג לבלינקן: מצפים לשחרור כל החטופים, כולל משפחת ביבס
הנשיא הרצוג לצד בלינקן, הבוקר (צילום: חיים צח/לע"מ)

חדשות

הרצוג לבלינקן: מצפים לשחרור כל החטופים, כולל משפחת ביבס

הנשיא יצחק הרצוג נפגש עם מזכיר המדינה האמריקני אנתוני בלינקן במלון דיוויד אינטרקונטיננטל בתל אביב. במהלך הפגישה התייחס הנשיא לפיגוע הירי המחריד בירושלים ולסוגיית החטופים

ת. כהן   
הרצוג לבלינקן: מצפים לשחרור כל החטופים, כולל משפחת ביבס
הנשיא הרצוג לצד בלינקן, הבוקר (צילום: חיים צח/לע"מ)
אא

נשיא המדינה יצחק הרצוג נועד הבוקר (חמישי) עם מזכיר המדינה האמריקאי אנתוני בלינקן במלון דיוויד אינטרקונטיננטל בתל אביב. מדובר בפעם הרביעית שבה מגיע המזכיר האמריקני לבקר בישראל.  

הנשיא הרצוג פתח בהזכרת הפיגוע הנתעב הבוקר בירושלים, שבו נרצחו שלושה יהודים הי"ד: ״בעוד אנו נפגשים, לצערי, ישנם נפגעים בפיגוע טרור חמור בכניסה לעיר ירושלים בירתנו", אמר הנשיא, "שני מחבלים תקפו אזרחים חפים מפשע שחיכו שיאספו אותם לעבודה, בדרכם לעבור את יומם - יש לנו נפגעים ויש לנו גם נרצחים שאיבדו את חייהם". 

עוד הוסיף הנשיא הרצוג: "אני רוצה להביע את תנחומיי מעומק הלב למשפחות, וכמובן להתפלל להחלמתם המהירה של הפצועים. זוהי דוגמה נוספת למצב בו אנו נמצאים - המלחמה האינסופית שאנו נלחמים נגד ארגוני הטרור, ובמיוחד נגד החמאס, בתקופה מורכבת ומאתגרת כמו זו". 

"אני מודה לך שהגעת לכאן, כמו תמיד, אתה מביע את תמיכתה של ארצות הברית, בשם נשיא ארצות הברית וממשלתו, ובשם העם האמריקאי כולו, על כך אני מודה לך מאוד. אנו פועלים ודורשים את שחרורם המיידי של כל החטופים, ואני מודה לארצות הברית על העבודה העצומה שהיא מבצעת למען שחרור החטופים. עדיין ישנם כ-150 חטופים שמוחזקים בידי ארגון הטרור חמאס בעזה". 

הנשיא המשיך והעלה את סוגיית משפחת ביבס, שעדיין נמצאת בשבי: "אני רוצה להעלות את מצוקתם של משפחת ביבס, שני הילדים הקטנים - תינוק בן עשרה חודשים, ילד בן ארבע וכמובן הוריהם, שמקום הימצאם לא ידוע לנו - אנו דורשים לשחררם לאלתר. זה אמור להיות מובן מאליו שחייבים בשחרורם של פעוטות קטנים עם אמם, ובתקווה עם אביהם, בהקדם האפשרי. לבסוף, אדוני המזכיר, אתה הולך בדרכו של ענק, ד"ר הנרי קיסינג'ר שעזב אותנו הלילה בשיבה טובה. אנחנו מעריצים גדולים של הנרי קיסינג'ר שהניח את היסודות בהרבה החלטות גדולות שלו, ותהליכים שהוא הוביל, שהביאו תוצאות שמשפיעות עלינו עד היום - תוצאות שלום". 

"הוא הוביל את אבן היסוד של הסכם השלום שנחתם מאוחר יותר עם מצרים, וכך גם הוביל תהליכים נוספים ברחבי העולם. הערצתי את הנרי קיסינג'ר. בשיחה האחרונה שלנו הוא סיים את שיחצנו באומרו: ׳ הנשיא, אנא דע שתמיד אהבתי, הערצתי ותמכתי במדינת ישראל׳, וכך תמיד הרגשתי את אהבתו וחמלתו לישראל ואת אמונתו במדינת היהודים״. 

מזכיר המדינה באמריקני התייחס לדבריו של הרצוג ואמר: ״תודה אדוני הנשיא. זהו ביקורי הרביעי בישראל מאז ה-7 באוקטובר. וכפי שאמרת, אנו נזכרים כעת שוב, בעקבות האירועים בירושלים היום, בטרור שמאיים על מדינת ישראל ועל הישראלים מדי יום. כמוך, ליבי עם קורבנות הפיגוע הזה. אני מאמין שאדם אחד איבד את חייו, אולי אפילו שלושה. אנחנו חושבים עליהם, אנחנו חושבים על משפחותיהם, יקיריהם, ואנו מתאבלים על אובדנם בדיוק כפי שאנו מתאבלים על אובדן כל חיים חפים מפשע". 

עוד הוסיף המזכיר כי "מהיום הראשון התמקדנו בניסיון להבטיח את שחרור החטופים מעזה, מחמאס. וראינו במהלך השבוע האחרון את ההתפתחויות המאוד חיוביות של חטופים המגיעים הביתה ומתאחדים עם משפחותיהם - וזה צריך להמשך גם היום. זה גם איפשר את הגדלת הסיוע ההומניטרי שמגיע לאזרחים חפים מפשע בעזה, הזקוקים לו נואשות. אז התהליך הזה מניב תוצאות. זה חשוב ואנחנו מקווים שזה יימשך. יחד עם זאת אני מצפה לשיחות מעמיקות עם ממשלת ישראל על המשך הדרך בעזה. ארצות הברית תומכת בתוקף בישראל ובזכותה להגן על עצמה, ולנסות למנוע אירועים דומים לזה שהתרחש ב-7 באוקטובר". 

לסיום אמר המזכיר כי "הזכרת את פטירתו של הנרי קיסינג'ר. קיסינג'ר באמת קבע את הסטנדרט עבור כל מי שנכנס אחריו לתפקיד. זכיתי לקבל את עצותיו פעמים רבות, כולל עד לפני כחודש. הוא היה נדיב בצורה יוצאת דופן בחוכמתו ובעצותיו. מעטים היו סטודנטים טובים יותר ממנו להיסטוריה. ומעטים פעלו לעצב את ההיסטוריה כפי שעשה הנרי קיסינג'ר״. 

להמשך קריאה
מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו
שידור חי