"כשליהיא לפיד תקפה אותי": הרב טוביה סינגר
הרב טוביה סינגר. (צילום: באדיבות המצלם)

חדשות

"כשליהיא לפיד תקפה אותי": הרב טוביה סינגר

ליהיא לפיד, אשתו של יאיר לפיד, הוציאה טענה כוזבת ומכפישה לכאורה כנגד הרב טוביה סינגר. לאחר שתבעה אותו על לא עוול בכפו לטענתו,הרב מגיב בחזרה במלוא הכוח

   
"כשליהיא לפיד תקפה אותי": הרב טוביה סינגר
הרב טוביה סינגר. (צילום: באדיבות המצלם)
אא

זו התגובה של הרב טוביה סינגר לתביעה של ליהיא לפיד:

"ביום שישי, מספר שעות לפני השקיעה וכניסת השבת, ליהיא לפיד, רעיית ראש הממשלה היוצא יאיר לפיד, פרסמה התקפה ארוכה עליי בפייסבוק ובאינסטגרם. ההתקפה שלה פורסמה במלואה על ידי "ערוץ שבע", והדהדה בדיווחי החדשות בעיתונים "ג'רוזלם פוסט" ו"מעריב", בחדשות ערוץ 14 ובכמה פורטלי חדשות. אף אחד מכלי התקשורת שפרסמו את המתקפה שלה – בין אם באופן ישיר (כמו "ערוץ שבע") ובין אם בעקיפין כחדשות מדווחות – לא פנה אליי כדי לבדוק את העובדות.

ההתקפה של ליהיא לפיד עליי הייתה קשה ואישית כאחד. היא תיארה את אויביה כ"מכונה" ו"הם", ונקבה בשמו של אדם אחד בלבד, אותו תיארה כ"רב בשם טוביה זינגר", "האיש שהפיץ את השקר" והאיש אותו תבעה.

והכי חשוב, ההתקפה של גב' לפיד עלי הייתה רוויה בשקרים. פרט לזיהוי כמעט נכון שלי כרב בשם טוביה סינגר, היא שיקרה בכל התייחסות אליי, כולל טענתה שהיא הגישה נגדי תביעה.

הרקע למתקפה של גב' לפיד היה טענה שהועלתה בנובמבר 2021 על ידי חיים מלספין במהלך הרצאה ששודרה בשידור חי בפני קהל בכנסייה באריזונה. מלספין הוא דמות בולטת בקהילה המיסיונרית בישראל, שמטרתה לגרום ליהודים להמיר דתם לנצרות, והוא טען כי ליהיא לפיד היא "מאמינה" בישו "וזה בדוק". כשסרטון הכולל את טענתו של מלספין הפך לוויראלי כמעט שנה לאחר מכן, הוא התראיין ל"ג'ואיש כרוניקל" באוקטובר 2022, שם אמר "אמרתי משהו לגבי אשתו המכובדת של כבוד ראש הממשלה יאיר לפיד. לאחר מכן הבנתי שהמידע שהיה לי לא היה תקין. אני טעיתי בדבריי, לא התכוונתי להגיד משהו שלא היה נכון, ואני מבקש סליחה. לא שאלתי לא את יאיר ולא את ליהיא אשתו, אני מבקש סליחה על הטעות."

שעות לאחר פרסום הכתבה ב"ג'ואיש כרוניקל", התייחסתי לראשונה לטענותיו של מלספין בתוכנית שלי. הראיתי סרטון המציג את טענתו הראשונית של מלספין ואת הכחשתו לאחר מכן, ודנתי בסוגיות העולות מכך, כולל ההשלכות אם ליהיא לפיד היא מאמינה "משיחית" כפי שטען מלספין ואח"כ הכחיש. ציינתי גם שאחותה הצעירה של ליהיא לפיד היא "משיחית", אבל ציינתי שזה לא אומר שליהיא לפיד עצמה היא כזו. לא אמרתי אם מלספין שיקר באמירתו הקודמת או באמירתו המאוחרת, כי אני לא יודע.

תגובתה של גב' לפיד ל"ג'ואיש כרוניקל" הייתה באמצעות דובר שאמר: "מישהו אמר משהו שהוא לא נכון. זה המצב. זה לא נכון. זה שקר. אני לא יודע למה הוא אמר את זה. אני לא יודע מה העניין שלו. אני לא יודע. אבל זה שקר." כפי שציינתי בדיווח שלי, תגובתה של ליהיא לפיד לא אישרה או הכחישה אם היא "מאמינה" כפי שטען חיים מלספין ולאחר מכן הכחיש. נוצרים "משיחיים" כמו חיים מלספין מכחישים לעתים קרובות את היותם נוצרים. הם קוראים לעצמם "יהודים משיחיים" או סתם "יהודים". הם עשויים גם לזהות את עצמם כ"מאמינים". אם הם יהודים (וחלק מהמשיחיים הם למעשה יהודים על פי מוצאם),הם מכחישים שהמירו את דתם לדת אחרת, וטוענים שאמונתם היא "הגשמה" או "השלמה" של אמונות יהודיות. בראיון שלו ל"ג'ואיש כרוניקל", למשל, אמר מלספין: "אני יהודי ישראלי, נלחמתי בשתי מלחמות, כנראה יותר מלחמות ממה שאתה, חברי, נלחמת. ירו עלי החמאס, חיזבאללה. ואני אמשיך להגן על ישראל ולעזור לישראל ולנמוכים ביותר בחברה ואני לא מיסיונר". תגובתה של ליהיא לפיד, במילים אחרות, לא שפכה אור על השאלה אם היא "משיחית".

מספר שבועות לאחר הדיווח שלי, עורך הדין של יש עתיד, המייצג את ליהיא לפיד, כתב כדי לאיים עלי בתביעת לשון הרע, ודרש ממני להתנצל, לחזור בי מהדיווח המדויק שלי עם "הודאה" ששיקרתי, ולשלם לה 100,000 שקלים.

ואז, ביום שישי, טרם השבתי לדרישות עורך דינה, ליהיא לפיד בחרה להתמקד בי ותקפה אותי במאמר ששילב התקפה אישית עלי עם טיעון ארוך לפיו ליהיא לפיד היא יהודייה.

במאמרה טענה ליהיא לפיד כי הכחשתי שהיא יהודייה. לא עשיתי כן.

היא טענה כי תבעה אותי. היא לא עשתה כן עד אז. עו"ד שלה כנראה הגישה כתב תביעה הבוקר.

היא כתבה שהייתי חלק מקונספירציה גדולה יותר שקשורה לפריצה לכאורה לאתר שלה לפני הבחירות ואולי להפצת תמונות מזויפות לכאורה שלה ושל בעלה.אין לי שום ידיעה על המעשים הנטענים האלה ואני ודאי אינני קשור להם.

ליהיא לפיד טענה שהפעילות שלי תוכננה על ידי קבוצה עלומת שם שהיא כינתה "הם". הפעילות שלי לא תוכננה על ידי "הם" כלשהם.

היא טענה שהפצתי נגדה "סרטוני זוועה". לא עשיתי כן.

היא כתבה ש"פתחתי" במסע ראיונות הזוי על "תמיכתה בנצרות". שידרתי קטעים שחוברו, פורסמו והופצו על ידי ה"ג'ואיש כרוניקל" והם אמיתיים – הם הראו הקלטה של חיים מלספין טוען בנאום בכנסייה בפיניקס כי ליהיא לפיד היא "מאמינה... וזה בדוק" וההקלטה של מלספין שטען מאוחר יותר בראיון שלו ל"ג'ואיש כרוניקל" כי טענתו הראשונית התבססה על מידע שקיבל ש"לא היה נכון". הסרטון של הג'ואיש כרוניקל לא היה הזוי ולא הורכב מראיונות שלי, לא צולם על ידי, לא הופק על ידי ולא צולם בנוכחותי.

 ליהיא לפיד כתבה ששיקרתי לגביה. אמרתי רק אמת.

היא כתבה ש"הבנתי את הטעות שלי" ושהתנצלתי בפניה ושאני אתנצל ברבים בעתיד. היא מעולם לא דיברה איתי ובוודאי שלא התנצלתי בפניה. לא טעיתי בדיווח הקודם שלי, ולכן לא יכולתי להבין שאני טועה. לא הסכמתי להתנצל ולא אתנצל על אמירת האמת.

שאר מאמרה של ליהיא לפיד הוקדש להגנה על יהדותה, שכמובן מעולם לא עמדה על הפרק. מעניין לציין שבעוד שהיא תקפה אותי על כך שכביכול ארגנתי את סדרת הסרטונים "ההזויים" על מה שהיא כינתה (ככל הנראה באופן אירוני) "תמיכתה בנצרות", כמו גם על כך שכביכול הייתי חלק ממזימה פוליטית לומר שהיא "לא יהודייה, שהיא התנצרה", היא לא הכחישה שהיא מאמינה בישו. במילים אחרות, כמו תגובתה הקודמת ל"ג'ואיש כרוניקל", מאמרה המשמיץ אותי לא שפך אור על השאלה אם היא "משיחית".

מאמרה של גב' לפיד גם לא אמר דבר על חיים מלספין – האדם שטען למעשה שהיא "מאמינה" בישו ולכן אמור להיות מטרה לזעמה. טענתו של מלספין הופיעה באינטרנט במשך 11 וחצי חודשים לפני שהתנער ממנה יומיים לפני הבחירות בישראל. בקלטת שמלספין הפיק על התנערותו, הוא לא נתן הסבר כיצד קיבל לכאורה את המידע "הלא תקין", או כיצד, על פי הסרטון המקורי שלו, הוא "בדק" שליהיא לפיד היא "מאמינה". אבל לא ראיתי ולא שמעתי שום דיווחים על כך שליהיא לפיד אומרת משהו לא מחמיא על מלספין לתקשורת, שלא לדבר על איום לתבוע אותו. כמו כן, לא הייתי האדם היחיד שדיווח על טענותיו של מלספין כי ליהיא לפיד היא "מאמינה"; למשל, הדיווח שלי הוקלט שעות ספורות אחרי כתבה ב"ג'ואיש כרוניקל" (שגם בה השתמשתי כמקור). אבל לא ראיתי ולא שמעתי דיווחים על כך שליהיא לפיד מאיימת לתבוע מישהו מהאחרים שדיווחו על הסיפור.

הרב טוביה סינגר. (צילום: באדיבות המצלם)

לא קל להיות מותקף על ידי אשת ראש הממשלה. יש לה יותר כסף לרשותה מאשר לי. יותר עורכי דין. יותר קשרים בתקשורת. יותר עיתונאים המוכנים לפרסם את טענותיה השקריות עליי.

ייתכן שליהיא לפיד חשבה שזה יפחיד אותי. אם היא חשבה כך, היא צדקה. אני בהחלט חושש מהמשאבים העצומים שהיא יכולה להביא על מנת להשתיק אותי ולהכפיש אותי, ואני מודע היטב למשאבים המוגבלים שיש לי כדי להגן על עצמי. אני רואה את האפשרות להגיע לבית המשפט כנעימה, במקרה הטוב, מעט יותר מטיפול שורש. אני יודע שתביעות משפטיות הן יקרות גם במקום שבו אתה מנצח.

ובכל זאת, למרות הפחד שלי מכוחה וממשאביה של ליהיא לפיד, אני לא יכול להרשות לה להשתיק אותי או לתת לשקרים שלה לגביי להישאר ללא מענה – האמינות שלי בנושאים האלה היא מפעל חיי. אין לי ברירה אלא להמשיך לומר את האמת.

לגבי ליהיא לפיד עצמה, יש לי עצה חינמית וידידותית. אם היא באמת מוטרדת מטענתו של חיים מלספין שהיא "מאמינה" ורוצה להפיג את הספק בקהילה, היא יכולה פשוט לומר "אני לא מאמינה בישו", או כל אמירה דומה בניסוח שמשיחיים היו נמנעים ממנו. אם גב' לפיד תאמר את המילים האלה, אני אאמין לה, ואני בטוח שגם אחרים יעשו זאת.

הרב טוביה סינגר מומחה בעל שם עולמי על מיסיונריות, מייסד ומנהל של Outreach Judaism, ארגון יהודי אנטי-מיסיונרי, וכן סופר, מרצה ושדרן.

הרב טוביה סינגר. (צילום: באדיבות המצלם)

שידור חי

עוד כתבות שיעניינו אותך