ברכת המזון מקוצר נוסח ספרדי: ברכת המזון מקוצרת איש מצליח
ברכת המזון מקוצר נוסח ספרדי: ברכת המזון מקוצרת איש מצליח. (צילום: rocharibeiro/shutterstock)

נוסחים לברכת המזון

ברכת המזון המקוצרת: נוסח "איש מצליח"

ברכת המזון היא תפילה מדאורייתא. ככלל יש להקפיד להתפלל תמיד את הנוסח המלא של ברכת המזון, אך אם אדם נמצא בשעת דוחק או חולי, יכול לקרוא את הנוסח המקוצר: ברכת המזון מקוצרת נוסח "איש מצליח"

ערוץ 2000   
ברכת המזון מקוצר נוסח ספרדי: ברכת המזון מקוצרת איש מצליח
ברכת המזון מקוצר נוסח ספרדי: ברכת המזון מקוצרת איש מצליח. (צילום: rocharibeiro/shutterstock)
אא

ברכת המזון היא ברכה מן התורה, על כן יש להקפיד על קריאתה וההגייה הנכונה, לקרוא אותה בעת הצורך, לאחר אכילת הלחם. הקדשת הזמן למלאכות מסוימות הן חלק לא מבוטל בחיינו, אחד מהם זו הפרנסה.

אך השכחה מציפה את השכל, חושכת ההבנה כי הכל מובא מאת הבורא, שהרי העבודה היא רק השתדלותנו. ההחלטה כמה יוקצב בכל חודש היא בידי ה' יתברך, שהוא זן ומפרנס לכל. מזונותיו של אדם, פרנסתו – נקבעת מראש השנה ועד ראש השנה. כלומר, בתחילת השנה כבר הוחלט בשמים בעניין הפרנסה שלנו ומוטב לאדם לבחור בעבודה שהוא אוהב, בעיקר כדי להתרחק מן השעמום המביא לידי בטלה המביאה לידי חטא.
ברכת המזון מקוצר נוסח ספרדי. (צילום: mama_mia/shutterstock)

ספר החינוך מביא כי ברכת המזון היא סגולה מובהקת לעשירות, לפרנסה טובה, וכל הזוכה לקוראה בכוונה ומהלב זוכה לפתיחת הפרנסה ולכלכלה בשפע. כדאי לא לפספס את המצווה החשובה הזו ולברך ברכת המזון בנוסח המלא.

ישנם נוסחים קצרים של ברכת המזון אך הם מיועדים בעיקר לשעת הדוחק או במקרה שאדם חולה. ככלל חשוב לקרוא דווקא את הנוסח המלא ולהודות למלך על השפע הרב שמרעיף עלינו. אך במידה שנתקלו במקרה המצריך לגשת אליו בדחיפות, ואין אפשרות לדחותו יש להתפלל את הנוסח המקוצר - בו רצוי לברך לפחות את 3 הברכות הראשונות, עד "בונה ירושלים": אלו 3 הברכות מדאורייתא. היום לפנינו מונחת ברכת המזון המקוצרת – נוסח איש מצליח.

א. ברכת הזן
בריך רחמנא מרן מלכא דעלמא, מריה דהאי פתא, בריך רחמנא דזן לכולא

א. ברכת הזן
בריך רחמנא מרן מלכא דעלמא, מריה דהאי פתא, בריך רחמנא דזן לכולא

ב. ברכת הארץ
נוֹדֶה לְּךָ, יְהֹוָה אֱלֹהֵינוּ עַל שֶׁהִנְחַלְתָּ לַאֲבֹתֵינוּ אֶרֶץ חֶמְדָּה טוֹבָה וּרְחָבָה, בְּרִית וְתוֹרָה, ולחם לשובע, בָּרוּךְ אַתָּה יְהֹוָה, עַל הָאָרֶץ וְעַל הַמָּזוֹן.

ג. ברכת בונה ירושלים
רַחֶם יְהֹוָה אֱלֹהֵינוּ, עָלֵינוּ וְעַל יִשְׂרָאֵל עַמָּךְ, וְעַל יְרוּשָׁלַיִם עִירָךְ, וְעַל מַלְכוּת בֵּית דָּוִד מְשִׁיחָךְ,
וְתִבְנֶה יְרוּשָׁלַיִם עִירָךְ בִּמְהֵרָה בְיָמֵינוּ. בָּרוּךְ אַתָּה יְהֹוָה בּוֹנֵה יְרוּשָׁלָיִם. אָמֵן.

ד. ברכת הטוב והמיטיב
בָּרוּךְ אַתָּה יְהֹוָה אֱלֹהֵינוּ מֶלֶךְ הָעוֹלָם, לָעַד הָאֵל אָבִינוּ, מַלְכֵּנוּ, הַמֶּלֶךְ הַטּוֹב וְהַמֵּטִיב לַכּל, שֶׁבְּכָל יוֹם וָיוֹם הוּא הֵיטִיב לָנוּ, הוּא מֵיטִיב לָנוּ, הוּא יֵיטִיב לָנוּ, הוּא גְמָלָנוּ, הוּא גוֹמְלֵנוּ, הוּא יִגְמְלֵנוּ לָעַד, חֵן וָחֶסֶד וְרַחֲמִים וריווח וְהַצָּלָה וְכָל-טוֹב, וְהוּא יְזַכֵּנוּ לִימוֹת הַמָּשִׁיחַ.

תוספות והשלמות
עוֹשֶׂה שָׁלוֹם בִּמְרוֹמָיו הוּא בְרַחֲמָיו יַעֲשֶׂה שָׁלוֹם עָלֵינוּ וְעַל כָּל עַמּוֹ יִשְׂרָאֵל וְאִמְרוּ אָמֵן.
ברכת המזון מקוצרת איש מצליח. (צילום: Regreto/shutterstock)

ברכת המזון מקוצר נוסח ספרדי: ברכת המזון מקוצרת איש מצליח | הרב אדיר עמרוצי - חושף את הסגולות הנדירות שיש בתוך ברכת המזון:

להמשך קריאה
מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו
ברכת המזון מקוצר נוסח ספרדי: ברכת המזון מקוצרת איש מצליח. (צילום: rocharibeiro/shutterstock)
שידור חי