"זאת מכשפה אני לא יכולה איתה": החיישנים שיש לילדים
(צילום: NataliAlba/shutterstock)

יהדות

"זאת מכשפה אני לא יכולה איתה": החיישנים שיש לילדים

דוגמה אישית היא עניין מורכב לעיתים: הרב מיכאל לסרי מסביר מהם החיישנים שיש לילדים כיום, ואיך נגרום להם לקלוט מסרים חיוביים.

   
"זאת מכשפה אני לא יכולה איתה": החיישנים שיש לילדים
(צילום: NataliAlba/shutterstock)
אא
(צילום: NataliAlba/shutterstock)

אנשים צריכים לדעת כיצד ללמוד דוגמה אישית. הדוגמה הטובה ביותר היא ע"י המעשים. הדיבורים לא שווים מאומה אם הם לא מלווים במעשים. הדוגמה הטובה ביותר לילדיכם היא פשוט להיות בעצמכם מי שתרצו שהם יהיו. העיניים של ילדינו נשואות אלינו בכל שניה ובכל רגע, אנחנו המודל הכי טוב שיוכל להיות להם במהלך החיים ובמהלך השנים המהותיות ביותר עבור עיצוב ופיתוח האישיות.

אם נאמר לילד שמידת העצבים היא קלוקלת ושיתרחק ממנה ואז על הכביש תיפלט לנו קללה או נדבר בכעס אז מה עשינו בכך? כל מה שניסינו ללמדו יורד לטמיון ברגע.

הילדים בודקים אותנו בכל רגע, איך אנחנו מתנהגים, כיצד אנחנו מדברים ואיך אנחנו פועלים ביום יום גם לבד וגם מול הסביבה. חובה עלינו לעצור ולחשוב פעמיים לפני כל דבר, האם זו הדרך הטובה ביותר והאופן החינוכי והמלמד ביותר, האם זו תהיה דוגמה טובה לחיים עבור ילדינו?

אם במקרה הבעל הזמין את דודה רחל שלא אהובה על אשתו (בלשון המעטה) ולכן היא התרגזה ורטנה מדוע הוא לא הכין אותה לכך, בזמן הזה הילד שמע את המתרחש. יום למחרת הגיעה דודה רחל והאם קיבלה אותה בחיוכים ונשיקות ובסבר פנים יפות, הילד קולט ישר את הצביעות ומתחיל להיווצר בראשו פער לא מוסבר בין המילים שלנו להתנהגות בפועל.

לילדים יש חיישנים תמידיים. ילד קולט את הצביעות והדיסוננס בין המילים למעשים שלנו בפועל ובודק תמיד האם החינוך וההדרכה שלנו (שאנו מעבירים לו) תואמים את המעשים שלנו.

לכן אחים יקרים הקפידו תמיד לשים לב מאד להתנהגות שלכם, למילים שיוצאות לכם מהפה. שננו לעצמכם בכל רגע שאתם המודל לחיקוי העיקרי של ילדיכם וזה תפקיד עצום ומשמעותי שיעצב את נפשותיהם הרכות לכשיגדלו. בהצלחה.

עוד כתבות שיעניינו אותך