רכישת בעלי חיים בצרפת - רק בהצגת רישיון
(צילום:Anna Hoychuk/shutterstock) | כבר לא כל אחד יכול; רכישת בע"ח בצרפת

חדשות

לא כל אחד: רכישת בעלי חיים בצרפת - רק בהצגת רישיון

אנשים שירצו לקנות חיה כדי לגדל אותה בביתם, יצטרכו לחתום על הסכם שמחייב אותם לדאוג לרווחת בעל החיים. ההחלטה לא עברה מבלי שחטפה אש ממתנגדיה.

   
רכישת בעלי חיים בצרפת - רק בהצגת רישיון
(צילום:Anna Hoychuk/shutterstock) | כבר לא כל אחד יכול; רכישת בע"ח בצרפת
אא

האסיפה הלאומית בצרפת קיבלה לאחרונה חוק המסדיר את תנאי קניית חיות מחמד במדינה, המחייב את הקונה לחתום על מעין הסכם שבו הוא מתחייב לדאוג לרווחת החיה.

במסגרת ההתחייבות, שתיקבע בתקנות על ידי הממשלה, הקונה יהיה חייב לדאוג לרווחת בעל החיים מבחינת המזון שלו, הפעילות הגופנית, טיפול רפואי, אי ההתעללות בחיה וכן להתחייב שלא לנטוש אותה ללא סיבה מוצדקת. למעשה, החוק הצרפתי מכיר לראשונה באחריות של בני אדם ביחס לחיות המחמד שלהם, וממש הופך את היחס בין הצדדים להתחייבות בעלת מעמד חוקי.

משמעות החוק היא שמוכר בעלי חיים יהיה חייב לוודא שהקונה מודע לחובות שלו כלפי החיה, יחתום על מסמך כזה ויהיה בעל יכולות לקיים אותו. באופן דומה, קונים יצטרכו לדעת על המסמך, ואדם לא יוכל להחזיק חיית מחמד בביתו בלי כלל ההתחייבויות האלו. פטור יינתן רק עבור אנשים עם ותק שכבר מחזיקים חיית מחמד בביתם, ולכן יודעים לטפל בה. בתוך פרטי החוק ישנה גם דרישה מהממשלה לרדת לרזולוציה שתקבע לכל מין את הצרכים המיוחדים שלו.

עם זאת, חברי האסיפה נמנעו מלחייב אנשים שמתכננים לקנות או להחזיק חיות מחמד לעבור קורס בנושא, זאת במטרה להבטיח שהקונה אכן מתאים לדרישות המאפשרות החזקת חיה בביתו. ההימנעות הזו הכעיסה את חבר הפרלמנט הצרפתי ג'וליאן אובר, שזעם על ההחלטה: "כעת, מדובר בסך הכל בעוד חתיכת נייר, במסמך שצריך לחתום עליו, אבל הוא לא באמת מבטיח את שלום בעל החיים".

בצרפת יש תשעה מיליון כלבי בית, 15 מיליון חתולים ומיליון סוסים וחמורים – אך בכל שנה ננטשים במדינה כ-200 אלף חיות מחמד, כחצי מהן הם כלבים וחתולים. "עלינו לחנך את האנשים לדעת איך ומתי לאמץ חיה, להעלות את המודעות לטיפול בבעל החיים הזה, לאסור את המכירות הסיטונאיות שלהם ברשת ולהפסיק להתייחס אליהם כמו לחפצים", אמרה מוריאל ארנאל, נשיאת אחד מהארגונים להגנה על בעלי חיים במדינה.

עוד כתבות שיעניינו אותך