בני גנץ.
בני גנץ, ארכיון. (צילום: LEV RADIN, shuterstock)

חדשות בארץ

ממשלת החירום הגיעה לסופה: בני גנץ פורש מהקואליציה

הצניחה בסקרים והלחצים במערכת הפוליטית עשו את שלהם - יושב ראש המחנה הממלכתי הודיע על פירוק השותפות: "חברנו מתוך שותפות גורל, לא מתוך שותפות פוליטית"

י. נפתלי   
1
בני גנץ.
בני גנץ, ארכיון. (צילום: LEV RADIN, shuterstock)
אא

יושב ראש "המחנה הממלכתי", השר בני גנץ, הודיע הערב (ראשון) על פרישתו מממשלת החירום שהוקמה אחרי תחילת המלחמה, בעקבות מתקפת הפתע של חמאס. "אחרי השבעה באוקטובר - כמו מאות אלפי ישראלים - גם חבריי ואני התגייסנו", פתח השר את מסיבת העיתונאים שכינס.

אחרי שמונה חודשים של שותפות, ועוד בטרם ירד מהבמה, גנץ כבר שרטט את תקופת האופוזיציה הקרובה. "הצטרפנו לממשלה למרות שידענו שהיא רעה. עשינו זאת - משום שידענו שהיא ממשלה רעה".

לדבריו, ממשלת החירום הוקמה מתוך שותפות גורל ולא מתוך שותפות אידיאולוגית - פוליטית. "חודשים אחרי האסון, המצב במדינה ובחדר קבלת ההחלטות השתנה", טען גנץ והאשים כי "נתניהו ושותפיו הפכו את האחדות לקריאה נרגשת, ללא כיסוי במציאות. החלטות אסטרטגיות גורליות נתקלות בהססנות ודחיינות משיקולים פוליטיים".

גנץ התייחס גם לביקורת על עיתוי פרישתו, שעה שהצפון מותקף חדשות לבקרים ולוחמינו מסכנים את חייהם בשדה הקרב ברצועת עזה. "ההחלטה הזו מורכבת ומייסרת", אמר. "ניסינו להשפיע על כיוון הספינה בחדרים הסגורים. האמת היא: שהמציאות לא פשוטה, המערכה תיארך שנים".

"מדינת ישראל צריכה ויכולה להגיע לניצחון אמיתי. ניצחון אמיתי - שם את החזרת החטופים הביתה מעל להישרדות בשלטון. ניצחון אמיתי - הוא ניצחון שמשלב בין הצלחה צבאית, ליוזמה מדינית ואזרחית. ניצחון אמיתי - יביא למיטוט החמאס, והחלפתו". 

גנץ הוסיף ומתח ביקורת חריפה על שותפו לניהול המערכה ב-247 הימים האחרונים. "לצערי, נתניהו מונע מאיתנו להתקדם לניצחון האמיתי - שהוא ההצדקה למחיר הכואב והמתמשך". 

בתום דבריו, קרא גנץ להקדמת הבחירות והגעה למועד מוסכם כבר בסתיו הקרוב. הוא הוסיף וקרא לשר הביטחון, יואב גלנט, "לעשות את הדבר הנכון". במקביל, קרא להקמת ועדת חקירה ממלכתית שתחקור את המחדל שאפשר את פלישת המחבלים בבוקר שמחת תורה.
 

להמשך קריאה
מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו
שידור חי