נשיא ארה"ב ג'ו ביידן
נשיא ארה"ב ג'ו ביידן. (צילום: shutterstock/ Muhammad Aamir Sumsum)

מדיני

ביידן חשף הצעה ישראלית, בימין תקפו: "עסקה מופקרת"

בנאומו של נשיא ארצות הברית אמש, הוא פירט על הטיוטה שהועברה מאחורי הקלעים לארגון הטרור וכוללת ויתורים מפליגים תמורת השבת חטופינו. לשכת רה"מ הכחישה: לא הסכמנו לעצירת המלחמה

י. נפתלי   
1
נשיא ארה"ב ג'ו ביידן
נשיא ארה"ב ג'ו ביידן. (צילום: shutterstock/ Muhammad Aamir Sumsum)
אא

בשישה השבועות הראשונים לעצירת הלחימה, יוחזרו חטופים בקטגוריית נשים, ילדים, זקנים ופצועים תמורת מאות אסירים פלסטינים. בתום התקופה, יתקיימו מגעים - שלא תחת אש - להפסקת המלחמה באופן קבוע, במקביל לתוכנית שיקום הרצועה. אחר כך, אמר ביידן, ישוחררו יתר החטופים.

בלשכת ראש הממשלה שוב חיללו את השבת ועדכנו כי נתניהו "אישר לצוות הישראלי להציג מתווה שישיב את החטופים", אך הכחישו כי ההסכם כולל את עצירת המלחמה באופן מוחלט. "המתווה המדויק", נמסר, מאפשר לישראל להשיג את יעדי המלחמה - כולל פירוק "זרועותיו הצבאיות והשלטוניות של חמאס".

בצאת שבת קודש, התעוררה סערה במערכת הפוליטית. השרים בצלאל סמוטריץ' ואיתמר בן גביר הבהירו כי הם לא יהיו חלק מממשלה שמאשרת עסקה כזו. "משמעות העסקה - סיום המלחמה ווויתור על מיטוט חמאס. זו עסקה מופקרת, שמהווה ניצחון לטרור וסכנה ביטחונית למדינת ישראל", אמר השר לביטחון לאומי. 

חיזוק לדברי השניים, אפשר למצוא בהודעה של ראשי תנועת הטרור חמאס שהצהירו כי הם יסכימו "לדון בצורה חיובית ובונה בכל הצעה המבוססת על הפסקת אש קבועה, נסיגה מוחלטת מרצועת עזה ושיקומה, החזרת העקורים לכל מקומות מגוריהם והשלמת חילופי שבויים רציניים - אם הכיבוש מצהיר על מחויבותו המפורשת לכך".

להמשך קריאה
מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו
שידור חי