בשליחות ביידן: מזכיר המדינה האמריקני בלינקן בביקור בישראל
לע"מ

חדשות בארץ

בשליחות ביידן: מזכיר המדינה האמריקני בלינקן בביקור בישראל

ראש הממשלה בנימין נתניהו וחברי קבינט המלחמה נפגשו היום עם מזכיר המדינה האמריקני אנטוני בלינקן בלשכת ראש הממשלה בירושלים.

מ. פריד   
בשליחות ביידן: מזכיר המדינה האמריקני בלינקן בביקור בישראל
לע"מ
אא

ראש הממשלה בנימין נתניהו וחברי קבינט המלחמה נפגשים היום עם מזכיר המדינה האמריקני אנטוני בלינקן בלשכת ראש הממשלה בירושלים.

ראש הממשלה נתניהו בפתח הישיבה: "ברוך הבא. למזכיר ולי הייתה הזדמנות להתחיל לדון בנושאים הרבים שאנו רוצים לדבר עליהם. אבל ראשית, אני רוצה להביע את הערכתנו לתמיכתך מלכתחילה: הנשיא, אתה אישית, המשלחת, במלחמת חיסול חמאס ושחרור, הבטחת שחרור בני הערובה שלנו. עזרת מאוד מאוד. אנו מעריכים זאת מאוד. וכמובן, אני רוצה לדבר איתך על השלב הבא."

בפגישה לצד הישראלי משתתפים שר הביטחון יואב גלנט, השר בני גנץ, השר לנושאים אסטרטגיים רון דרמר, השר גדי אייזנקוט, ח"כ אריה דרעי, רמטכ"ל ראש הממשלה, צחי ברוורמן, הרמטכ"ל סגן צה"ל- ג'נרל הרצי הלוי, המזכיר הצבאי של ראש הממשלה האלוף. אבי גיל, סגן מנהל המועצה לביטחון לאומי גיל רייך ומזכיר הממשלה יוסי פוקס.

מהצד האמריקני משתתפים שגריר ארה"ב בישראל ג'ק לו, עוזר שר החוץ של ארה"ב לענייני המזרח הקרוב ברברה ליף, יועץ מחלקת המדינה של ארה"ב דרק צ'ולט והשליח המיוחד לנושאים הומניטריים במזרח התיכון דיוויד סאטרפילד.

הנשיא יצחק הרצוג נפגש אף הוא מוקדם יותר עם שר החוץ של ארצות הברית, אנטוני בלינקן בתל אביב. בתחילת פגישתם פתח הנשיא הרצוג בהתייחסות לפיגוע הטרור שהתרחש בירושלים זמן קצר קודם לכן.

הנשיא הרצוג: "בוקר טוב המזכיר בלינקן. שוב, למרבה הצער כפי שאנו נפגשים כעת ישנם נפגעים בפיגוע טרור חמור בכניסה לירושלים בירתנו. שני מחבלים תקפו אזרחים חפים מפשע שחיכו שיאספו אותם כדי לעבור את יומם, ללכת לעבודה. ויש לנו נפגעים ואובדן חיים ואני רוצה להביע את תנחומיי הלבביים למשפחות וכמובן להתפלל להחלמה מהירה של הפצועים. זוהי דוגמה נוספת למצב שאנו נמצאים בו, המלחמה האינסופית שאנו נלחמים נגד ארגוני הטרור, ובמיוחד חמאס, בזמנים מאוד מסובכים ומאתגרים אלה. אני מודה לך שבאת לכאן. כמו תמיד, הבעת את תמיכתם של ארצות הברית, הנשיא והממשל שלו, ובשם העם האמריקאי בכללותו, אז אני מודה לך מאוד.

אנו פועלים, מתפללים למען ודורשים את שחרורם המיידי של כל בני הערובה, ואני מודה לארצות הברית של אמריקה על העבודה העצומה שהיא מקדישה לשחרור החטופים. עדיין יש כ-150 בני ערובה שנמצאים בידי חמאס בעזה. אני רוצה להעלות את מצוקתם של משפחת ביבס, שני הילדים הקטנים, תינוקת בת עשרה חודשים, ילדה בת ארבע וכמובן הוריהם. מקום הימצאו לא ידוע לנו ואנו דורשים לשחררם לאלתר. זה צריך להיות ברור שפעוטות קטנים ישוחררו עם אמם ובתקווה עם אבא בהקדם האפשרי. ולבסוף, אדוני המזכיר, אתה הולך בדרכו של ענק, טיטאן, ד"ר הנרי קיסינג'ר שעזב אותנו בשלווה הלילה. אנחנו מעריצים גדולים של הנרי קיסינג'ר, שהניח את היסודות לכל כך הרבה החלטות ותהליכים גדולים שהוא הוביל, שהביאו לתוצאות שאנו מרגישים עד היום - תוצאות שלווה. הוא הניח את אבן הפינה להסכם השלום שנחתם מאוחר יותר עם מצרים, וכל כך הרבה תהליכים אחרים ברחבי העולם. הערצתי את הנרי קיסינג'ר.

בשיחה האחרונה שלנו הוא סיים את השיחה באומרו, "מר. הנשיא, אנא דע שתמיד אהבתי, הערצתי ותמכתי במדינת ישראל". וכך תמיד הרגשתי את אהבתו וחמלתו לישראל ואת אמונתו במדינת היהודים. תודה." המזכיר בלינקן: "תודה אדוני הנשיא. זהו ביקורי הרביעי בישראל מאז 7 באוקטובר. וכפי שאמרת, אנו נזכרים שוב מהאירועים בירושלים היום באיום הטרור שישראל וישראלים מתמודדים איתו מדי יום ביומו. כמוך, לבי עם קורבנות הפיגוע הזה. אני מאמין שאדם אחד איבד את חייו, אולי אפילו שלושה. אנחנו חושבים עליהם, אנחנו חושבים על משפחותיהם, יקיריהם, ואנחנו מתאבלים על אובדן בדיוק כפי שאנו מתאבלים על אובדן כל חיים חפים מפשע.

מהיום הראשון התמקדנו בניסיון להבטיח את שחרור בני הערובה מעזה, מחמאס. וראינו במהלך השבוע האחרון את ההתפתחויות המאוד חיוביות של בני ערובה המגיעים הביתה ומתאחדים עם משפחותיהם, וזה צריך להימשך גם היום. זה גם איפשר לגידול בסיוע ההומניטרי להגיע לאזרחים חפים מפשע בעזה הזקוקים לו נואשות. אז התהליך הזה מניב תוצאות. זה חשוב ואנחנו מקווים שזה ימשיך. יחד עם זאת אני מצפה לשיחות מפורטות עם ממשלת ישראל על הדרך קדימה בעזה. ארצות הברית תומכת בתוקף בישראל ובזכותה להגן על עצמה ולנסות להבטיח שה-7 באוקטובר לא יחזור על עצמו. שמתם לב למותו של הנרי קיסינג'ר.

קיסינג'ר באמת קבע את הסטנדרט עבור כל מי שעקב בתפקיד הזה. זכיתי מאוד לקבל את הייעוץ שלו פעמים רבות כולל לפני כחודש. הוא היה נדיב בצורה יוצאת דופן בחוכמתו ובעצותיו. מעטים היו סטודנטים טובים יותר להיסטוריה. אפילו פחות אנשים עשו יותר לעצב את ההיסטוריה מאשר הנרי קיסינג'ר. תודה."

להמשך קריאה
מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו
שידור חי