זה מה שעשה מרן הגר"ח קנייבסקי כשהפגזים הרעישו
(צילום: Nick_ Raille_07/shutterstock)

חדשות

זה מה שעשה מרן הגר"ח קנייבסקי כשהפגזים הרעישו

בצל הלחימה בדרום, סיפר נכדו של מרן שר התורה הגר"ח קנייבסקי סיפור מופלא מהסבא הגדול, בעת שנשמעו פגזים בסמוך לכולל חזון איש: "היחיד שלא קם מהסטנדר היה הגר"ח קנייבסקי"

   
זה מה שעשה מרן הגר"ח קנייבסקי כשהפגזים הרעישו
(צילום: Nick_ Raille_07/shutterstock)
אא

הגאון ר' גדליה הוניגסברג מספר השבוע בטורו בגליון במה: מעשה שאירע לפני עשרות שנים עם הגאון הגדול רבי ראובן פיין זצוק"ל, אשר ישב בלילה ולמד בכולל חזון איש. לפתע שמעו הפגזות וכל הלומדים בכולל נתקפו בפחד ולא היו רגועים. היחיד שישב ולמד ברוגע היה מרן שר התורה הגר"ח קנייבסקי.

רבי ראובן פיין זצוק"ל החליט לשאול על כך את רבינו הגר"ח קנייבסקי. ניגש ושאל: כולנו פוחדים ואילו רבינו לומד ברוגע ולא מפחד כלל.

מרן הגר"ח קנייבסקי אמר לו ביידיש ותרגום המשפט כך הוא: "אצלינו זה רק נפקא מינה כל העניין הזה אם טנק מקבל טומאה או לא מקבל טומאה", והמשיך ללמוד.

הרב הוניגסברג מחדד: כשרבינו אמר שהטילים רק נפקא מינה אם הטנק מקבל טומאה, יש כאן שני מסרים:

א. אנו שיושבים ולומדים זו השמירה הכי חזקה, כפי שרבינו אומר כל הזמן.

ב. יש כאן מסר עצום נוסף: לא פעם שמעתי מרבינו סיפור איום ונורא על מהומה שהייתה כפי הנראה בישיבה בה למד. "אתה יודע," אמר לי רבינו, "גם אני כשהייתי בישיבה, אם הייתי רוצה לא היה חסר לי דברים להתערב ולהתעסק בהם, אבל לא התעסקתי בשום דבר חוץ מהלימוד".

אמר הרב הוניגסברג, "אני חושב שרבינו התכוון להעביר בזה גם את המסר הבא: כל דבר שרואים נוגע לנו רק במה שנוגע לתורה, ממילא הנפקא מינה כלפי הפגזים היא רק אם טנק מקבל טומאה או לא. יותר מזה לא נוגע אלינו כלום. להתעניין סתם חדשות מה היה, איך היה וכמה, זה רק מוציא מהלימוד ולא קשור אלינו".

"רבינו גילה בזה גם את המהות שלו עצמו, שהוא לא התעניין בדברים אחרים רק מה שקשור לתורה. לכן לא פלא שכל העולם הכתיר את רבינו כשר התורה, זה הקו שמוסר נפש על עצמו וזה מה שמלמד את כל בית ישראל: רבותי, לא להתעניין ולהתמסר רק מה שנוגע ללימוד, בפרט בימים האלה שלאחר שבועות לשמר כל מה שקנינו ובפרט היום שרואים שבאמת לא נשאר כלום חוץ מתורה".

עוד כתבות שיעניינו אותך