בית המשפט זיכה את היורה בסלומון טקה ז"ל, אילוסטרציה
בית המשפט זיכה את היורה בסלומון טקה ז"ל, אילוסטרציה. (צילום: Aldeca Productions, שאטרסטוק)

חדשות בארץ

השוטר שירה למוות בסלומון טקה ז"ל זוכה בבית המשפט

חמש שנים אחרי המקרה שהסעיר את המדינה וגרר הפגנות ענק של בני הקהילה האתיופית הגיעה ההכרעה. השופט: "גרסת השוטר אמינה"; קרוביו תקפו: "רצח אותו פעמיים"

י. נפתלי   
בית המשפט זיכה את היורה בסלומון טקה ז"ל, אילוסטרציה
בית המשפט זיכה את היורה בסלומון טקה ז"ל, אילוסטרציה. (צילום: Aldeca Productions, שאטרסטוק)
אא

בית המשפט זיכה היום (שלישי) את השוטר שירה למוות בסלומון טקה זכרונו לברכה. השופט קבע כי השוטר הנאשם היה בסכנת חיים ממשית והירי שביצע לעבר הנער היה חוקי, שכן הוא נאלץ להגן על עצמו. 

השופט פנה לבני המשפחה, שמחו בתוקף על הכרעת הדין, ואמר להם כי "אין משמעות הזיכוי שבנכם לא מת כתוצאה מהירי, אלא שהנאשם לא עבר על החוק - למרות התוצאה הטראגית".

הוא הוסיף: "ייתכן ויהיה לכם קשה לקבל את החלטת המשפט, וייתכן ותחוו תחושות של ניכור, כעס, ואולי גם תחושה של חוסר צדק, וחשש שמא האמת לא הושגה - אבל הצדק איננו פועל רק לצד אחד, אלא לשני הצדדים".

למרות הזיכוי, בית המשפט לא מתח ביקורת על המחלקה לחקירות שוטרים שלדבריו "עשתה את עבודתה נאמנה". אמנם, השופט ציין בנימוקי גזר הדין כי החקירה לקתה בחסר וכי "עדי הראייה עשו רושם לא אמין", לעומת גרסת השוטר אותה מצא אמינה. "הוא ירה לצידו של סלומון בתקווה למינימום נזק", קבע.

נזכיר, כי קצין המשטרה, שלא היה בתפקיד באותם רגעים, הותקף בסלעים על ידי ארבעה צעירים. בשל איום שזיהה על חייו, הוא דרך את נשקו וירה על הכביש במטרה להרחיקם. אחד הקליעים ניתז לעבר סלומון טקה - והרג אותו. 

הפרשה גרמה לסערה ולשורת הפגנות ברחבי מדינת ישראל. צעירים ומבוגרים בני הקהילה האתיופית שטפו את הרחובות ומחו על אלימות משטרתית. ההפגנה אופיינה בעימותים עם שוטרים ואף לפציעה של כמה מהם. 

"הוכח בפניי כנדרש שהמנוח וחלק מהנערים תקפו את הנאשם שלא כדין, על כן התנאי הראשון לתחולת הסייג של הגנה עצמית התקיים", הבהיר השופט בפסק דינו. במח"ש הודיעו כי ילמדו את ההחלטה ויחליטו אם לערער עליה. 

להמשך קריאה
מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו
שידור חי