לוחמי הימ"מ. ניהלו מבצע הירואי תחת אש
(צילום: דוברות המשטרה)

ביטחוני

שלב אחרי שלב: כך חולצו פרננדו ולואיס משבי חמאס

תמונת המודיעין המדהימה והמדויקת שסיפק השב"כ, והחיבוק לחטופים - בזמן ששאר הלוחמים מחסלים את המחבלים שהחזיקו בהם. סרט אקשן גרסת צה"ל

י. נפתלי   
לוחמי הימ"מ. ניהלו מבצע הירואי תחת אש
(צילום: דוברות המשטרה)
אא

באישון ליל הקיפו לוחמינו את דירת המסתור ברפיח בה הוחזקו פרננדו סימון מרמן ולואיס הר. מעטפת של צלפי שייטת 13 בודדה את זירת החילוץ ודאגה שמי שלא אמור להיות באזור - לא יהיה שם. רגע השיא של המבצע "יד זהב", שתוכנן כבר המון זמן, עמד להגיע. המתח נישא באוויר עד לחמ"ל של השב"כ משם צפו במבצע החילוץ ראש הממשלה ושר הביטחון. 

דלת הדירה נפרצה, וחיל האוויר החל במטס תקיפה

בסביבות השעה 02:00 בלילה נשמע הפיצוץ בלב שכונת המגורים ברפיח, ודלת דירה של "משפחה תמימה" נעקרה ממקומה. לוחמי הימ"מ והיחידה המבצעית של השב"כ פרצו פנימה. חלקם זינקו לעבר החטופים והגנו עליהם בגופם, בזמן שהשאר מחסלים את שלושת המחבלים ששמרו עליהם.

עוד קודם לכן, תדרכו אנשי המודיעין של השב"כ את צוותי החילוץ ועשו להם היכרות עם השטח. לשם כך עליהם היה להכיר כל אבן, כל סמטה וכל פנייה ממנה יכולים היו להיתקל במחבלים חמושים שהיו גורמים לשיבוש הפעילות החשאית, או גרוע מכך להברחת החטופים מתחת לאפו של צה"ל.

במערכת הביטחון חיכו לרגע הנכון כדי לפעול

תמונת המודיעין שהביא השב"כ התמקדה בפרטים הכי קטנים של המרחב והמבנה ממנו חולצו פרננדו ולואיס. אחרי שהדלת נפרצה, המבצע החשאי הפך לגלוי - מטוסי קרב של חיל האוויר הצטרפו להפצצה מאסיבית של המרחב כדי למנוע ממחבלים להצטרף לזירה. 

"פרננדו ולואיס - ברוכים השבים הביתה", כתב ראש הממשלה בנימין נתניהו. "אני מצדיע ללוחמינו האמיצים על הפעולה הנועזת שהביאה לשחרורם. רק המשך הלחץ הצבאי, עד לניצחון המוחלט, יביא לשחרור כל חטופינו. לא נחמיץ אף הזדמנות להשיבם הביתה".

להמשך קריאה
מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו
שידור חי