הרמטכ"ל רב אלוף הרצי הלוי
(צילום: דובר צה"ל)

חדשות בארץ

"הרמטכ"ל 'נעול כמו טומהוק' על כניסה לרפיח"

בצמרת המדינית עדיין מתלבטים מתי לתת את האור הירוק לפעולה צבאית בגבול עם מצרים, שמאיימת - על פי דיווחים - בהקפאת הסכם השלום

י. נפתלי   
הרמטכ"ל רב אלוף הרצי הלוי
(צילום: דובר צה"ל)
אא

בישיבת הממשלה שנערכה היום (ראשון) השתתף גם הרמטכ"ל, רב אלוף הרצי הלוי. בציטוטים חלקיים שיצאו מהדיון הסגור, הסביר הלוי מה היא תמונת הניצחון מבחינתו: "חיסול הנהגת חמאס ופירוק המערכת הצבאית של חמאס". הלוי ציין גם החלפת שלטון ברצועה כתבוסה לארגון הטרור. 

במענה לשאלת השרה מירי רגב על עניין החטופים, גרס רב אלוף הלוי כי השבתם היא "סימן מובהק" של ניצחון. באשר להתרחבות התמרון הקרקעי לרפיח, אמר אחד השרים בתום הדיון כי "הרמטכ"ל 'נעול טומהוק' על כניסה לרפיח". כך פורסם ב"כאן 11".

נתניהו: מי שמתנגד שניכנס לרפיח - רוצה שנפסיד

דילמת "רפיח" מטרידה מאוד בימים האחרונים את הדרג המדיני. אחרי שראש הממשלה בנימין נתניהו אמר בשבוע שעבר כי הוא הנחה את הצבא להיערך לכניסת צה"ל לעיר שגובלת עם סיני, ארה"ב ומדינות באירופה ביקשו בתקיפות לשקול שוב את ההחלטה. 

באיחוד האירופי הזהירו כי כניסת הצבא הישראלי לרפיח "תוביל לאסון הומניטרי שלא ניתן לתארו במילים". גם שר החוץ של בריטניה, דיוויד קמרון, הביע דאגה מפעילות צה"ל בעיר "שבה מסתתרת יותר ממחצית מאוכלוסיית הרצועה".

בריאיון ברשת "ABC" הלילה ביקש ראש הממשלה נתניהו להפיג במעט את החששות בקהילה הבינלאומית והבטיח לפנות את האוכלוסייה העזתית בצורה בטוחה. כמו כן, אמר כי "מי שאומר לנו שאסור לנו להיכנס לרפיח, במילים אחרות אומר לנו - 'תפסידו במלחמה'".

האיומים של מצרים, והמסר המרגיע בערוצים החשאיים

ומעל כל זה, מרחפת עננת האיומים שמגיעים מכיוון מצרים. ב"וול סטריט ג'ורנל" דווח כי מבצע ברפיח עלול לפגוע קשות ביחסים בין המדינות השכנות, עד כדי "הקפאת הסכם השלום". 

עם זאת, בצהריים הממשל בקהיר שיגר אזהרה לחמאס כי בישראל לא מתכוונים לסגת מהתוכנית להכניס כוחות לרפיח ולציר פילדלפי. בגלי צה"ל פורסם הבוקר כי בכירים מצריים אמרו שאם לא תיפגע אוכלוסייה פלסטינית בפעילות צה"ל, לא יציבו קו אדום לישראל.

להמשך קריאה
מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו
שידור חי