מרתיח: המשטרה מרגלת אחר אזרחים ישראלים בעזרת תוכנת NSO
ממשיכה לבצע מעקב ללא צו מבית משפט? המשטרה מכחישה (צילום: Fotokon/shutterstock)

חדשות

מרתיח: המשטרה מרגלת אחר אזרחים ישראלים בעזרת תוכנת NSO

ישראל 2022: תחקיר "כלכליסט" מגלה כי המשטרה מבצעת מעקבים על אזרחים ישראלים באמצעות תוכנת ריגול ישראלית (NSO) שפורצת לטלפונים הניידים. הריגול מתבצע מבלי צו חיפוש / האזנה מטעם בית המשפט. המשטרה מכחישה

   
מרתיח: המשטרה מרגלת אחר אזרחים ישראלים בעזרת תוכנת NSO
ממשיכה לבצע מעקב ללא צו מבית משפט? המשטרה מכחישה (צילום: Fotokon/shutterstock)
אא

תוכנת NSO היא תוכנת ריגול ישראלית שמשמשת כאמצעי מעקב אחר ארגונים שונים, דליית מידע מניידים של יעדים מודיעיניים, הסגרתם של מתנגדי משטר ואנשי מפתח החשודים בקבלת שוחד.

ע"פ תחקיר שנעשה ב"כלכליסט" – המשטרה הרחיבה את השימוש בתוכנה, והיא משתמשת בו גם בשביל לפרוץ לטלפונים ניידים אישיים ולעקוב אחר השיחות וההתכתבויות של אנשים חפים מפשע, שלא ביצעו כל עבירה או שימשו כחשודים. המידע האישי נאסף על מנת לשמש כעזר בחקירות עתידיות (אם יהיו) ולהפעיל לחץ אצל נחקרים פוטנציאליים בעתיד.

מערכת NSO  שימשה בעבר ככלי עזר של ממש בפרשיות מודיעיניות סבוכות העוסקות בשחיתות וברצח. עם זאת, ההנחה שעל פיה התוכנה אמורה לשמש גופים ביטחוניים כמו השב"כ על מנת למנוע פיגועים ולשמור על שלום הציבור, מתנפצת באחת לאחר מסקנת התחקיר, כי התוכנה עוקבת גם אחר אזרחים חפים מפשע.
תוכנת הריגול NSO. (צילום: T. Schneider/shutterstock)

המשטרה רכשה את התוכנה בשנת 2013 ושילמה עשרות מיליונים עבור הרכישה והתחזוקה השוטפת. בשילוב שמונה תוכנות יחדיו, מתקבלת היכולת לשתול "סוס טרויאני" ולהשתלט על הנייד באופן מוחלט תוך כדי העתקת חומרים ממנו.

הביקורת בעולם
רוב מדינות המערב מתנגדות באופן נחרץ לשימוש זדוני בתוכנת ה-NSO. כך למשל, בארה"ב נכנסה התוכנה ל"רשימה השחורה" ובצרפת נפתחה חקירה לאחר שנודע כי בוצע שימוש בתוכנה על מנת לרגל אחר עיתונאים. ביקורת חריפה יצאה כנגד מדינת ישראל על השימוש בתוכנה שלא למטרות ראויות ובאופן לא חוקי הנוגד את זכויות האדם הבסיסיות.

מהמשטרה נמסר בתגובה: "אין שחר לטענות העולות בכתבה שפורסמה היום. כל פעילות המשטרה בתחום זה הינה ע"פ דין, על בסיס צווי בימ"ש ונהלי עבודה מוקפדים. בתחום זה קיימות מערכות פיקוח ובקרה מוגברות בתוך הארגון ומחוץ לארגון. צר לנו על הניסיון לגרום נזק לפעילות המשטרה ללא בסיס. משטרת ישראל תמשיך לפעול בנחישות לאכיפת החוק במדינת ישראל".

גם חברת NSO לא נשארה אדישה ומסרה בתגובה: "ככלל, איננו מתייחסים ללקוחות קיימים או פוטנציאליים. נבקש להבהיר כי החברה לא מפעילה את המערכות שברשות לקוחותיה ולא מעורבת בהפעלתן. עובדי החברה לא חשופים למטרות, כמו גם לא חשופים למידע אודותיהן, לא מעורבים ולא חשופים לפעילות מבצעית של לקוחותינו ולא לכל מידע הקשור לחקירות המנוהלות על ידי הלקוח. החברה מוכרת את מוצריה תחת רישיון ופיקוח לשימוש של גופי ביטחון ורשויות אכיפת החוק מדינתיים למניעת פשע וטרור באופן חוקי ועל פי צווי בית משפט והחוק המקומי בכל מדינה".

גורם נוסף מטעם NSO אמר "מבלי להתייחס ללקוח כזה או אחר, אין לעובדי החברה יכולת להיחשף למידע הנאסף על ידי הלקוח בשום צורה".

עוד כתבות שיעניינו אותך