הוראה חריגה באיראן: "לצאת ידי קריאת מגילה באמצעות שידור חי"
(צילום: Seth Aronstam/shutterstock)

חדשות

הוראה חריגה באיראן: "לצאת ידי קריאת מגילה באמצעות שידור חי"

בשל התמותה הרבה במדינה מהקורונה רבני הקהילה היהודית באיראן הוציאה הוראה מיוחדת ובה קראו ליהודים במדינה לצאת ידי חובת קריאת מגילה באמצעות שידור חי.

   
הוראה חריגה באיראן: "לצאת ידי קריאת מגילה באמצעות שידור חי"
(צילום: Seth Aronstam/shutterstock)
אא

הוראה מיוחדת של רבני הקהילה היהודית באיראן: לצאת ידי חובת קריאת מגילה באמצעות שידור חי, זאת בשל התמותה הרבה במדינה מהקורונה.
 

בנוסף, הרבנות האיראנית אף הוציאה שלל הנחיות נוספות, הנוגעות לקיום מצוות החג על רקע הנגיף המסוכן: להימנע מצום התענית אסתר ולתת צדקה כתחליף, לבצע את קריאת המגילה בפורום מצומצם של אנשים, להימנע מנישוק ספרי התורה בעת הוצאתם מארון הקודש בתפילת מנחה, וכאמור, האזנה לקריאת המגילה בשידור ישיר על מנת לצאת ידי חובה.
 

בקהילה היהודית של איראן מנסים לנקוט בצעדי הגנה בניסיון להקטין את מספר הנפגעים ולכן פרסמו פסק הלכה אותו חשפה בעמוד הפייסבוק שלה  ד"ר תמר עילם-גינדין, חוקרת היסטוריה ותרבות פרסית. החלק החדשני ביותר בפסק ההלכה החדש הוא שניתן לצאת ידי חובה בהאזנה למגילת אסתר בשידור ישיר - זאת בניגוד להלכה הקיימת.

 

במסמך שהופץ ונכתב בשפה הפרסית נכתב: "בני דתנו היקרים שלום. באיחולים ותקווה של בריאות לכולם אנחנו מדגישים לאור התפשטת הקורונה בעצת הרופאים לשתות הרבה נוזלים...תימנע הקהילה הנכבדת השנה מלצום בתענית אסתר...תיתן צדקה ביום שני בגלל שלא צמים בשחרית, נקרא בתורה מפרשת השבוע 'כִּי תִשָּׂא' ובתפילת המנחה לא נוציא את ספר התורה".

 

עוד נכתב כי "מומלץ במידת האפשר בכל בית כנסת לקרוא את המגילה בכמה סבבים, כדי שהאנשים יוכלו להתפזר על פני קבוצות שונות ולא יהיה צורך בהתקהלות. במקרה של היעדר אפשרות לנכוח בבית כנסת, יכולים השנה באופן חריג לצאת ידי חובת בשמיעת מגילה בשידור חי. בכבוד, בית הדין המרכזי של יהודי איראן-טהרן".
 

על פסק ההלכה חתום "בית דין צדק המרכזי ליהודי איראן - תהראן" (כך במקור, י"ט).  השבוע פרסם הרב הראשי לישראל פסק הלכה דומה ולפיו אין לגעת או לנשק מזוזה, מחשש להעברת הנגיף.

עוד כתבות שיעניינו אותך