עוד מכה למגזר החרדי: בקרוב פיקדון על בקבוקי שתיה גדולים
(צילום: icosha/shutterstock)

חדשות

עוד מכה למגזר החרדי: בקרוב פיקדון על בקבוקי שתיה גדולים

וועדת הכלכלה של הכנסת דנה בהיערכות להחלת חוק הפיקדון גם על בקבוקי ליטר וחצי. הצו, שאושר לפני כשנה בוועדת הכלכלה, יחל בעוד כשבועיים, ביום רביעי כ”ז בכסלו 1 בדצמבר.

   
עוד מכה למגזר החרדי: בקרוב פיקדון על בקבוקי שתיה גדולים
(צילום: icosha/shutterstock)
אא

לפי ממלא-מקום יו”ר הוועדה, איתן גינזבורג, הגנת הסביבה דורשת היערכות כוללת של משווקים, מפיצים, יצרנים ורשויות, למרות ניגודי-האינטרסים, והוא הציע להחזיר את התחרותיות בין הרשויות המקומיות בנושא זה. “המצב מטריד, ואין היערכות מיטבית לתחילת החוק. על המשרד להגדלת ולהפצת המכונות-האוטומטיות, להגברת תדירות האיסוף, ולשיתוף פעולה עם הרשויות המקומיות.

לפני כשנה 11 רשתות שיווק ובהן שופרסל, סופר-פארם, רמי לוי, ויקטורי ויינות ביתן, עתרו לבג”ץ נגד הרחבת חוק הפקדון, אך טרם נקבע דיון בעתירה. הרשתות דרשו להוציא צו ביניים דחוף שיורה להשהות את הרחבת החוק על בקבוקים גדולים. גם יצרני המזון פעלו לסיכול החוק ואיגוד המזון הציג למשרד להגנת הסביבה מתווה חלופי לחוק, אך המשרד לא קיבל אותו.

השרה להגנת הסביבה תמר זנדברג, ציינה כי חוק הפיקדון אושר לפני כ-21 שנים, כאשר בקבוקי פלסטיק הם כ-79% מהפסולת במרחב הציבורי ומנפחים את נפח הפסולת, כאשר בקבוקי 1.5 ליטר הוחרגו מהחוק לדבריה “רק משיקולים פוליטיים”, ושיבחה את פעילותה בתחום של השרה הקודמת גילה גמליאל. “החוק מטיל את האחריות על היצרן – ועליהם יוטל מימון האיסוף”, הדגישה.

גילה גמליאל: “זה היה אמור להיות יום חג, אבל נראה שהוא יום אבל. כשהחלטתי להחיל את חוק הפיקדון על בקבוקים גדולים, עשיתי זאת בהתראה של שנה כדי לאפשר למדינה ולשוק להיערך למרות ביקורת מגורמים-רבים. השקענו 100 מיליון ש”ח לרכישת מכונות אוטומטיות, שנראה שלא נעשה איתם כלום. חוק הפיקדון יכנס לתוקף בעוד כשבועיים – והמשרד להגנת הסביבה בלי מסע הסברה, בלי די מכונות אוטומטיות ובלי מערך אכיפה יעיל. ההצלחה של החוק תלויה ביישומו, אבל המשרד לא עושה דבר כרגע כדי להגיע למועד החלת החוק באופן יעיל למען הציבור והסביבה, ונגד בעלי ההון”.

גם אורי מקלב הזהיר כי “הציבור לא יקבל חזרה את דמי הפיקדון על בקבוקים אלו – בגלל החמצת-הפנים של הקמעונאים. ‘לא תגנוב’ קודם לערך המיחזור”.

עוד כתבות שיעניינו אותך