ח"כ פינדרוס: מרמים את הציבור, רפורמת הכשרות לא תוזיל מחירים
צילום: ערוץ הכנסת

חדשות

ח"כ פינדרוס: מרמים את הציבור, רפורמת הכשרות לא תוזיל מחירים

 יו"ר סיעת יהדות התורה, ח"כ יצחק פינדרוס, בנאום סוער בוועדת התשתיות הלאומיות על רפורמת הכשרות קרע את מסכת הצביעות מאנשי 'ימינה' ו'ישראל ביתנו'.

   
ח"כ פינדרוס: מרמים את הציבור, רפורמת הכשרות לא תוזיל מחירים
צילום: ערוץ הכנסת
אא
צילום: ערוץ הכנסת

בתחילת הדיון הציג חומר ניקוי עם חותמת בד''ץ, לאחר שיו''ר הוועדה, ח''כ יוליה מילנובסקי, הציגה בדיון הקודם שלל חומרי ניקוי עם חותמות, תוך שהיא מסבירה את הצורך ברפורמה בכך שזה 'נושא הנוגע לכלל האזרחים ולא רק לשומרי מסורת'. ח''כ פינדרוס העמיד את יו''ר הוועדה על טעותה, לאחר שהראה לה שלא מדובר כלל בכשרות, גם לא של הרבנות: ''מדובר באישור של בד''ץ פרטי, לא בכשרות. מרמים את הציבור, זה ישאר גם אחרי הרפורמה''. 

כמו כן, התייחס יו''ר סיעת יהדות התורה לקמפיין בגל''צ נגד הכשרות, שם נטען שמטרנה מהדרין עולה יותר ממטרנה ללא כשרות. ''עשיתי השוואת מחירים: ברמי לוי, ושופרסל אותו מחיר למטרנה מהדרין או לא. בסופר פארם זה בכלל הפוך, המטרנה מהדרין זולה יותר ב-3 שקלים!''. 

''משרד האוצר נימק עד היום את רפורמת הכשרות בשתי סיבות: 1. הפרדת יחסי משגיח - מושגח. 2. יוקר המחייה - ראו איזה פלא, בחוק שלפנינו הדבר היחיד שלא שונה זה היבוא. מה שהיה הוא שיהיה. תחום הייבוא יישאר בסמכות הרבנות הראשית''. 

לסיום השיב על שאלת יו''ר הוועדה 'איך במשך מאות שנים הסתדרו בלי בד''צים'?

"אבי נסע ב-1983 לרוסיה המסוגרת עם מזוודות מלאות במוצרים עם שלל חותמות כשרות עבור היהודים המקומיים, כי לא היה רב ראשי במוסקבה אלא רב מטעם הקג"ב. אלפי שנים רבני הערים המקומיים היו קובעים את רמת הכשרות המקומית אצלם. הדבר היחידי שהרפורמה הזו עושה זה לשלול את סמכות הכשרות של רבני הערים ולחזק את הבד''צים הפרטיים. היא לא הולכת לעזור למסעדות, לא הולכת לבטל את נושא 'המהדרין', לא להפחית רגולציה ולא להוזיל מחירים. מרמים את הציבור''.

עוד כתבות שיעניינו אותך