העבודות בתוך המתחם המופצץ
צילום: הארכיון הלאומי האמריקני

חדשות

נחשף: אוצר במרתף הסודי של סאדם חוסיין: "ספר תורה מהעתיקים בעולם"

אוצר במרתף של המודיעין העיראקי: ספרי תורה עתיקים, ספרים, כתי יד ורשימות. סיפורו המדהים של ארכיון

   
העבודות בתוך המתחם המופצץ
צילום: הארכיון הלאומי האמריקני
אא

אחרי נפילת מגדלי התאומים והזעזוע הגדול יצאה ארצות הברית בשנת 2003 למלחמה בעיראק.  המטרה הייתה הפלת המשטר הרודני של סאדם חוסיין שאיים בנשק גרעיני על העולם.

באותם ימים הגיע לבגדד גם ישראל צבי רוד. הוא יהודי, איש צללים אמריקני מהפנטגון. תוך כדי הפעילות שם הוא קיבל טלפון מעיתונאית שאמרה לו "קיבלנו מידע שבמרתף המוחבארת טמון ספר תורה יהודי מהעתיקים בעולם. אנחנו לא מבינים בזה כלום, שמענו שאתה יהודי, אולי תוכל לסייע לנו לבחון במה המדובר?" 

אילוסטרציה (צילום: Northfoto/shutterstock)

התברר שהוא היחיד בכל הצבא האמריקאי שמבין בספרים יהודים עתיקים ויכול לסייע.

איך הם הגיעו לידי השלטון? אחרי הקמת מדינת ישראל היו מהומות, פוגרומים ומעצרים נגד היהודים. הם גרמו לבריחה המונית של יהודי עיראק.

בגלל שהנמלטים לא יכלו לקחת איתם את הספרים הם השאירו אותם בבתי הכנסת. הייתה גם גניזה גדולה בעליית הגג של בית הכנסת המרכזי על-שם מסעודה שמטוב בבגדאד. 

ב-1969 עלה לשלטון סדאם חוסיין, הרדיפות נגד היהודים התגברו. יום אחד התגלה למודיעין על האוצר. הסוכנים של המוחבראת פשטו על בית הכנסת. הם החרימו את אוסף כתבי הקודש והשליכו אותו אל מרתפי המודיעין הכללי.

הם יצאו לשם וגילו שהמרתף מוצף במי ביוב בגובה 3 מטר. לא היה אפשר להיכנס. אבל רוד היה נחוש וניסה להציל את האוצר בכוחות עצמו.

האמריקאים לא התעניינו אבל כששמעו על האוצר ושיש סיכוי שבין המסמכים יהיה גם רמז לתוכניות לשימוש בנשק להשמדה המונית נגד ישראל או מדינה אחרת בעולם הם הסכימו.

הצבא האמריקני הציב משאבות ענק ששאבו את המים מהמרתפים תוך כמה שעות. במקביל רוד תרם מכספו לניקוז המרתף וגם התקשר לאנשים בארצות הברית שעזרו.

ואז התגלה דבר מדהים: מפה גדולה של מדינת ישראל עם סימון המיקום של 39 הסקאדים העירקיים שנחתו בישראל במהלך מלחמת המפרץ הראשונה. מעל המפה היה שלט גדול בערבית: "מי הולך לשלוח את הטיל ה-40?". במרכז החדר עמד דגם מפואר של כנסת ישראל בירושלים. 

ואז נמצא האוצר הגדול: בהמשך המסדרון היה חדר שבו יש ערימות של ספרי קודש ואלפי מסמכים יהודים ללא סדר או שיטה. במטה נמצאו גם רישומים קהילתיים מלפני מאה שנים של יהודי עיראק: רשימות של תושבים יהודים, רשומות בבית הספר, דוחות כספיים, ועוד.  הכל היה זרוק ומוצף במים.

"ראיתי ספר תורה ספוג מים. אמרתי לעצמי שחייבים לפרוש את הספר על הקרקע כדי לתת לו להתייבש, אך זו הייתה דילמה קשה כי לפי ההלכה אסור להניח ספר תורה על הרצפה. מצד שני כדי להציל אותו מותר הרי הפעולה נועדה לכבודו של הספר".

הוא התקשר למומחים לנושא והתברר שהשיטה היא לא לייבש אותם כמו שהוא חשב אלא להקפיא מייד המסמכים והספרים, כדי למנוע את המשך הריקבון. אחרי זה היה צריך לשלוח את האוצר לארה"ב, למרכז שימור ושחזור מיוחד. 

לפני עשר שנים הוצגו חלק מהפריטים בתערוכה לזמן מוגבל. בין המוצגים היו: ספר כל בו, דפוס רביעי, ונציה ש"ה, תנ"ך דפוס ונציה משנת 1568, תלמוד בבלי משנת 1793 בחתימת ידו של הבן איש חי, מכתב לרבה של בגדד בתום מלחמת העולם השנייה מאת המושל בריטי אודות חג הפסח, נרתיק עתיק לספר תורה ועוד.

עוד כתבות שיעניינו אותך