הוראתו האחרונה של הגר"ע יוסף זצ"ל על אודות חיסוני הילדים
מרן הרב עובדיה יוסף זכר צדיק לברכה. (צילום: אוצרות מרן)

חדשות

הוראתו האחרונה של הגר"ע יוסף זצ"ל על אודות חיסוני הילדים

בעקבות החששות המוגברים של הורים לחסן את ילדיהם, מתברר כי בעבר צפו רגשות דומים על חיסוני הילדים, בייחוד נגד חיסון ה'פוליו'. כל הספקות נדחו על ידי הראשון לציון הגר"י יוסף ואל דעתו הצטרף אביו הגדול, מרן הגר"ע יוסף זצ"ל, כחודש וחצי לפני פטירתו

   
הוראתו האחרונה של הגר"ע יוסף זצ"ל על אודות חיסוני הילדים
מרן הרב עובדיה יוסף זכר צדיק לברכה. (צילום: אוצרות מרן)
אא

בעקבות חששות רבים של הורים בנוגע לחיסון ילדיהם נגד נגיף הקורונה, מתפרסמים בימים האחרונים מכתביהם של מרן הראשון לציון הגאון רבי עובדיה יוסף זצ"ל ושל בנו, ממשיך דרכו, הראשון לציון הגאון רבי יצחק יוסף, שכתבו לציבור לפני כשמונה וחצי שנים, כאשר גם אז היו רבים שחששו לחסן את ילדיהם כנגד ה"פוליו", אך הראשון לציון הגר"י יוסף נענע לבקשת אנשי משרד הבריאות, ופרסם מכתב מיוחד בו הוא מבהיר את "החובה הקדושה" ו"המצווה" כלשונו, לחסן את הילדים. כאשר אל מכתבו הוא מצרף את חתימת אביו הגדול, מרן הגר"ע יוסף זצ"ל. כאמור, היה זה פחות מחודשיים קודם הסתלקותו ובאותם הימים מרן היה שרוי בחולשה גדולה.

גם ביום למחרת, נשאל מרן הגר"ע יוסף זצ"ל על ידי אברכים מישיבת 'אור החיים' בירושלים: "לאחרונה פרסמו במשרד הבריאות שצריך לחסן את הילדים בחיסון נגד מחלת הפוליו, רצינו לדעת מה דעת כבוד מרן שליט"א היות שיש רבים החוששים מחיסון זה?"
תשובתו של מרן זצ"ל לאברכים מישיבת 'אור החיים' בירושלים

מרן הגר"ע יוסף זצ"ל השיב בכתב ידו: "היום הוצאנו מכתב שעל ההורים לציית לרופאים ולחסן את הילדים נגד הפוליו". כוונתו למכתב שיצא יום קודם שאותו הוציא בנו הראשון לציון.

בקריאת קודש תחת הכותרת "אל אחינו בית ישראל" מתאריך ט"ז אלול תשע"ג, כותב הראשון לציון והרב הראשי לישראל הגאון רבי יצחק יוסף, "היות ששמעתי מאנשי משרד הבריאות כי יש מי שחוששים ליטול את החיסון המונע את מחלת ה"פוליו", ויש בזה משום 'ונשמרתם מאוד לנפשותיכם' וגם ביררנו את העניין עם מומחים שאמרו לנו שיש בזה חשש גדול וסכנת נפשות ממש".

"אשר על כן", כותב הראשון לציון במכתבו, מוטלת חובה קדושה ומצווה על כל הורה לחסן את ילדיו כנגד מחלת ה"פוליו" על פי ההוראות המדויקות של משרד הבריאות העושים מלאכת קודש, ושומע לנו ישכון בטח. ויה"ר שיתקיים בנו מה שנאמר "כל המחלה אשר שמתי במצרים לא אשים עליך כי אני ה' רופאיך''.  בברכת שנה טובה ושנת בריאות לכל בית ישראל. יצחק יוסף.
מכתבו של הגר''י יוסף

כאשר אל המכתב צירף את חתימתו אביו הגדול מרן הגר"ע יוסף זצ"ל והוסיף בכתב ידו "אני מצטרף לכל הנ"ל, עובדיה יוסף". יצוין כי זהו החתימה היחידה שצירף הגר"ע יוסף את חתימתו למכתב על בלאנק רשמי של בנו שהחל לכהן באותם ימים כרב הראשי.
עוד יצוין כי זהו המכתב הציבורי הראשון שכתב הראש"ל הגר"י יוסף, זאת מלבד מכתב דומה שכתב באותו נושא יחד עם עמיתו הרב הראשי האשכנזי הגאון רבי דוד לאו.

פרסום המכתבים מהווים תשובה לכל ההורים החוששים לחסן את ילדיהם, כאשר מתברר לכל, מהי דעתו שברורה כשמש בצהריים של מרן הגר"ע יוסף זצ"ל בכל הנוגע לחיסונים ולהוראות הרופאים.

עוד כתבות שיעניינו אותך