מפלה לקואליציה: חוק הגיוס ההרסני נפל במליאת הכנסת
חוק הגיוס נפל. (צילום: Roman Yanushevsky/shutterstock)

חדשות

מפלה לקואליציה: חוק הגיוס ההרסני נפל במליאת הכנסת

חוק הגיוס שעלה להצבעה במליאת הכנסת, נפל כאשר הקואליציה לא הצליחה להשיג את הרוב הנדרש להעברת החוק

   
מפלה לקואליציה: חוק הגיוס ההרסני נפל במליאת הכנסת
חוק הגיוס נפל. (צילום: Roman Yanushevsky/shutterstock)
אא

תחילת קריסת הממשלה: לאחר שעות ארוכות של דיונים, החרדים והליכוד הצליחו להפיל הערב את חוק הגיוס המסוכן, חוק שבכוונתו להטיל סנקציות כלכליות על הישיבות במידה ולא יעמדו ביעדי הגיוס לצה"ל.

החוק נפל במליאה, כש-54 ח"כים הצביעו בעד ו-54 ח"כים הצביעו נגד. ראש הממשלה נפתלי בנט, שר הביטחון בני גנץ ושר החוץ יאיר לפיד הודיעו כי ביום רביעי הקרוב הקואליציה תניח מחדש את הצעת חוק הגיוס, עם בקשה לפטור מחובת הנחה. ההצעה תעלה להצבעה במליאה בשבועות הקרובים.

רע"מ שהביעה בעבר התנגדות לתמוך בחוקים צבאיים תמכה הערב בחוק הגיוס. בעקבות נפילת החוק הסירה הממשלה את הדיון בחוק שירות אזרחי שנועד להתקיים לאחר מכן.

ח"כ זועבי מהקואליציה הצביעה נגד החוק והסבירה כי "בשבוע שעבר הקואליציה שאני חברה בה חצתה שני קווים אדומים", וטענה כי הסיבות למהלך היו נטיעות קק"ל בנגב - שאותן כינתה "אות קלון של מדיניות ברוטאלית, אטומה ודורסנית"

ואישור חוק האזרחות בנוסח של ח"כ שמחה רוטמן (הציונות הדתית) בוועדת השרים לענייני חקיקה: "הממשלה תמכה בהבאת הצעת חוק גזענית ופאשיסטית. בעבר הגשנו מתווה צודק וראוי לחוק האזרחות אשר יבטיח את כבוד האנשים אך לצערי שרת הפנים איילת שקד נפנפה בהבטחותיה הללו ולא קיימה אותן".

זועבי הוסיפה: "אינני יכולה לעבור על סדר היום, ועל כן בצעד של מחאה הצבעתי היום בעד מצפוני, בעד החברה הערבית ונגד הצעות חוק שהממשלה רצתה לקדם, חוק הגיוס וחוק שירות לאומי. הקואליציה הזו הבטיחה שינוי, גם כלפי החברה הערבית, חובת ההוכחה היא על הממשלה".

במהלך הדיון המקדים לקראת ההצבעה, עלה גם יו"ר 'יהדות התורה', חבר הכנסת משה גפני לשאת את דברו בנושא: "לעם ישראל אין זכות קיום בלי לומדי התורה, גם כשהתפזרנו בכל הגלויות, היהודי בסין, בפולין ומרוקו דיברו באותה שפה של לומדי התורה "שמע ישראל ה' אלוקינו ה' אחד". בלי לומדי התורה לא היינו קיימים כעם ולא היינו חוזרים לארץ ישראל, נילחם על כך שלומדי התורה ימשיכו ללמוד בלי מכסות ובלי תנאים, ולא נתמוך בשום חוק שמגביל את הערך הקדוש הזה". כך גפני.
(צילום: ChameleonsEye/shutterstock). חוק הגיוס

יו"ר ש"ס אריה דרעי אמר בנאומו במליאה: "לכאורה היה צריך להיות כאן דיון מעמיק ואידיאולוגי, החוק הוא חוק פוליטי ממדרגה ראשונה, אני מעריך את שר הביטחון ורוצה שיוון בצבא, אם זה היה תלוי בו הוא לא היה מביא את חוק הגיוס. זה בגלל בג"צ ששם אולטימטום. ויאיר לפיד ואביגדור ליברמן שלא שירתו בצבא הם אלה שמדברים על שיוון".

עוד אמר דרעי: "הקושי ללמוד תורה וללמוד 16 שעות ברציפות בלי חופש זה הרבה יותר קשר מכל מטלה וגם הרבה יותר איכותי". הוא פנה ללומדי התורה, "תמשיכו ללמוד תורה, בגופינו נגן עליכם, נדאג שכל מיש רוצה ללמוד תורה יוכל לעשות זאת בלי שום בעיה".

עוד כתבות שיעניינו אותך