ארגוני התפוצות לבנט: "אנחנו מתנגדים נחרצות לחלוקת הכותל"
(צילום: David Cohen 156/shutterstock)

חדשות

ארגוני התפוצות לבנט: "אנחנו מתנגדים נחרצות לחלוקת הכותל"

ארגון ״עם אחד״ המאחד בתוכו נציגים של עשרות ארגונים יהודיים מכל רחבי העולם, שלח הבוקר מכתב לראש הממשלה בנט בו הוא מתריע כי מתווה הכותל מעמיד בסכנה את המשך אחדותו של העם היהודי  

   
ארגוני התפוצות לבנט: "אנחנו מתנגדים נחרצות לחלוקת הכותל"
(צילום: David Cohen 156/shutterstock)
אא

ארגון ״עם אחד״, מאחד בתוכו נציגים של עשרות ארגונים יהודיים הפועלים לחיזוק הזהות היהודית ולביצור הקשר בין יהודים לבין ישראל, שלח הבוקר (חמישי) מכתב לראש הממשלה נפתלי בנט המביע התנגדות נחרצת של חלקים נרחבים ביהדות התפוצות ליישום מתווה הכותל ולחלוקת הכותל המערבי.

כותבי המכתב, יושבי ראש ״עם אחד״ הרב שלמה ורדיגר וד״ר שמואל (יירבינג) ליבוביץ׳ עומדים על כך שאין בכוחו של מתווה הכותל לקרב את יהודי התפוצות לישראל, מאחר והתרחקותן של קבוצות אלה מישראל נובעת משחיקה בזהות היהודית. לעומת זאת, חלוקת הכותל תעמיק את הקרע ותרחיק מישראל את הקהילות המזדהות עם מסורת ישראל והמעורבות יותר מכולם בפעילות לחיזוק הזהות היהודית בקרב כלל שכבות האוכלוסייה היהדות בחו״ל. 

״הכותל הוא הלב של העם היהודי", נכתב במכתב. ״למרות השוני בינינו, כולנו מתאחדים סביב הכותל. מול אבניו, כולנו מתרגשים מהחיבור למסורת ולהיסטוריה שהן בנות אלפי שנים של עמנו. חלוקת הכותל פירושה פילוג של עם ישראל וגט כריתות בין הקבוצות השונות בעם. המתווה הנוכחי ינציח את הפילוג באבנים, כפשוטו".

כמו כן, הם מוסיפים כי, ״יישום מתווה הכותל ובלקניזציה של המקום הקדוש מהווה פגיעה במסורת התפילה בת אלפי שנים וישלח מסר ברור שמדינת ישראל וויתרה על הערכים המקודשים העומדים בבסיס שותפותנו.

אי לכך, חלקים נרחבים מיהדות התפוצות, במיוחד אלו החשים את הקרבה ואת הזיקה הגדולות ביותר לישראל, מתנגדים נחרצות לחלוקת הכותל המערבי. כל ניסיון ליישם את המתווה יוביל למאבקים מיותרים שרק יקעקעו את הכוח המאחד של הכותל כסמל הכמעט אחרון לאחדותו של עם ישראל".

עוד כתבות שיעניינו אותך