המנהגים בשביעי של פסח: סעודת משיח, שירי ליל הסדר וטיש נעילת החג
(צילום: yossi broyer/shutterstock/David Cohen 156)

פסח

המנהגים בשביעי של פסח: סעודת משיח, שירי ליל הסדר וטיש נעילת החג

המנהגים בשביעי של פסח: סעודת משיח, שירי ליל הסדר וטיש נעילת החג. כך למשל - סעודת משיח היא סעודה שמקיימים בחסידות חב"ד ליובאוויטש לקראת צאת היום האחרון של חג הפסח (בארץ ישראל בשביעי של פסח, כ"א בניסן, ובחו"ל באחרון של פסח, כ"ב בניסן, שם מוסיפים יום טוב שני של גלויות).

   
המנהגים בשביעי של פסח: סעודת משיח, שירי ליל הסדר וטיש נעילת החג
(צילום: yossi broyer/shutterstock/David Cohen 156)
אא

מס' עובדות על שביעי של פסח:
1. בחסידות ברסלב ובכמה חצרות חסידיות אחרות נוהגים לקיים בעת זו סעודה לציון הצלתו של הבעל שם טוב ביום זה, לפי המסורת שם, וקוראים לה סעודת הבעל שם טוב.

2. רבי יוסף יצחק שניאורסון, השישי לשושלת חב"ד ליובאוויטש, מביא בשם אביו, שהבעל שם טוב קרא כך לסעודה, משום שביום זה מתגלה הארת המשיח.

3. למנהג חב"ד שותים בסעודה זו ארבע כוסות של יין, כמו בליל הסדר. על פי תקנת האדמו"ר רבי שלום דובער שניאורסון משנת תרס"ו. לפי רבי מנחם מנדל שניאורסון. בעת שתיית הכוסות יש לכוון כי שתייתם קשורה עם הגאולה העתידה. חסידי חב"ד נוהגים ללכת בשביעי של פסח (בחוץ לארץ: באחרון של פסח) לבתי כנסיות שונים על מנת לערוך את הסעודה ביחד עם מתפללי בית הכנסת.

4. חלק מהאדמו"רים מקיימים לאחר תפילת מנחה את טיש נעילת החג (או לווית החג). בחסידות לעלוב נוהג האדמו"ר להאריך בסעודה עד שעה מאוחרת ביותר, ובסיומה מחלק "מצה לשמירה" לכל החסידים.

5. יש נוהגים לזמר בסעודה שירים מההגדה ומנהג סטוטשין לשיר את הפיוט "כי לו נאה כתר מלוכה". בחסידויות ברסלב, וילדניק ועוד סיפרו בסעודה את סיפור הצלתו של הבעל שם טוב ביום זה מטביעה בים בשעה שהיה בדרכו לארץ ישראל.

6. הגאון מווילנה נהג לקיים סעודה באותו זמן, כמובא בספר "מעשה רב" שנדפס בתקצ"ב (1832): "וביום טוב אחרון היה אוכל סעודה שלישית, אף על פי שלא היה אוכל שלש סעודות בשאר יו"ט, מפני חביבת מצוות אכילת מצה שזמנה הולך לו". הדברים מבוססים על שיטתו שישנה מצווה (למרות שאינה חובה) לאכול מצה בכל ימי הפסח, כעין מצוות ישיבה בסוכה בכל ימי חג הסוכות.

עוד כתבות שיעניינו אותך